Naga MarketsJak to zwykle bywa, przedpołudnie pierwszego dnia (roboczego) miesiąca przynosi nam liczne odczyty dotyczące PMI dla sektora przemysłu. Przed południem poznaliśmy już dane z Polski, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Niemczech oraz ze Strefy Euro.


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca. Opublikowany dziś wskaźnik obrazuje aktywność sektora przemysłowego i opisuje aktualną sytuację w gospodarce.

Jak wynika z raportu Markit Economics, pomimo prognoz zakładających utrzymanie wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Niemczech na poziomie prezentowanym w trakcie publikacji wstępnych szacunków (56,1), ta ostatecznie osunęła się w sierpniu do 55,9. Oznacza to, że w stosunku do lipca br. wartość wskaźnika osunęła się aż o 1,0 z 56,9 raportowanych przed miesiącem.

Nieco lepiej wypadły wyniki ze strefy euro, gdzie zgodnie z prognozami analityków, finalny odczyt pokrył się z wcześniejszymi szacunkami i wyniósł 54,6. W dalszym ciagu oznacza to jednak spadek wartości wskaźnika z 55,1 raportowanego przed miesiącem.

Warto przy tym jednocześnie pamiętać, iż dopóki wskaźnik znajduje się powyżej 50 pkt., oznacza to iż aktywność sektora przemysłowego zarówno w Niemczech, jak również strefie euro rośnie.

“W sierpniu fabryki w strefie euro odnotowały dalszy silny wzrost produkcji, ale perspektywy na przyszłość uległy dalszemu pogorszeniu (…) Obawy związane z wojnami handlowymi i szkodliwym wpływem ceł, jak również obawy o Brexit i inne obawy polityczne przyczyniły się do osłabienia optymizmu biznesowego w odniesieniu do nadchodzącego roku. Oczekiwania biznesowe były jednymi z najsłabszych od listopada 2015 roku (…) Pozytywnym zjawiskiem było ochłodzenie presji cenowej, która doprowadziła do najmniejszego od roku wzrostu cen sprzedaży w fabrykach i może pomóc obniżyć inflację konsumencką w nadchodzących miesiącach.” – komentował Chris Williamson z IHS Markit.

Poniżej zbiorcze przedstawienie wszystkich opublikowanych do tej pory odczytów PMI:

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w pierwszej chwili po publikacji euro nieznacznie traciło w stosunku do dolara amerykańskiego.

Do handlu na parach walutowych z EUR polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

EURUSD M5

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułZapiski giełdowego spekulanta: LiveChat – wyciąga zeszłotygodniowe minima
Następny artykułPKN Orlen [PKN] – poziom 100 blokuje wzrosty – analiza na zamówienie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here