Naga MarketsUE, flaga, europa, comparicPunktualnie o godzinie 10:00 a więc dokładnie pół godziny po publikacji danych z Niemiec, Markit Economics przedstawił kolejny szacunkowy odczyt wskaźnika PMI, tym razem dla strefy euro. Jak się okazuje, podobnie jak w przypadku gospodarki niemieckiej, tu również dane okazały się gorsze niż zakładano.


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Opublikowany dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w październiku br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Znacznie gorzej niż oczekiwano

Jak wynika z raportu Markit Economics, pomimo prognoz zakładających utrzymanie wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w strefie euro na dotychczasowym poziomie (52,0) według wstępnych szacunków odnotowano jego spadek do poziomu 51,5, co jest najgorszym wynikiem od maja 2016 roku.

Równie mało optymistycznie prezentowały się także dane dot. sektora usług, gdzie pomimo prognoz zakładających nieznaczny spadek wartości wskaźnika do 53,6 z 53,7 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego osunięcie aż do 53,1, co jest najgorszym rezultatem od grudnia 2016 roku. Mimo to, warto wspomnieć, że dopóki wartość wskaźnika znajduje się powyżej 50 pkt., sygnalizuje to poprawę aktywności gospodarczej w danym sektorze.

Biorąc pod uwagę słabe dane w przemyśle i usługach i dziwić powinien nas fakt, że również zbiorczy wskaźnik PMI osunął się do 52,4 z 53,1 poprzednio. W tym przypadku jest to jednak najgorszy rezultat od stycznia 2015 roku.

Europejskie PMI

“Spowolnienie wzrostu gospodarczego w strefie euro do czteroletniego minimum potęguje oznaki, że gospodarka stoi w obliczu rozczarowującego końca roku (…) Dotychczasowe odczyty PMI w czwartym kwartale wskazują na wzrost PKB na poziomie 0,3%, przy niepokojąco niskim wzroście wskaźników perspektywicznych, takich jak nowe zamówienia i oczekiwania na przyszłość. Chociaż podwyższone poziomy wskaźników cen w badaniu będą stanowić zachętę dla EBC w związku z silniejszą presją inflacyjną, rozczarowujące wyniki odczytów dotyczących działalności gospodarczej przyczynią się do rozwiania obaw, że ryzyko związane z perspektywami wzrostu gospodarczego jest coraz bardziej wypaczone” – komentował Chris Williamson z IHS Markit.

Euro coraz tańsze

Spoglądając na notowania pary walutowej EURGBP zauważymy, że w skutek najnowszych doniesień o tym, że przedstawiciele Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii osiągnęli porozumienie co do wstępnej treści umowy dotyczącej wspólnego funkcjonowania w środowisku po Brexicie obserwowaliśmy dynamiczną aprecjację funta szterlinga. Fakt ten sprawił, że błyskawicznie kurs osunął się poniżej lokalnego wsparcia w okolicy 0.8875. W dniu dzisiejszym doszło do re-testu tej strefy a powyższa publikacja przyczyniła się do jej odrzucenia. Jeżeli zatem w najbliższym czasie spadki będą kontynuowane, spodziewać moglibyśmy się nawet ponownego przetestowania okolic poziomu 0.8770.

Do handlu na parach walutowych z EUR polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Notowania pary walutowej EURGBP
EURGBP H4

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 23.11.2018 – rzut oka na indeksy w końcówce tygodnia
Następny artykułKomentarz walutowy – rynki przecenione na Black Friday
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here