Naga MarketsUE, flaga, europa, comparicPunktualnie o godzinie 10:00 a więc dokładnie pół godziny po publikacji danych z Niemiec, Markit Economics przedstawił kolejny szacunkowy odczyt wskaźnika PMI, tym razem dla strefy euro. Jak się okazuje, podobnie jak w przypadku gospodarki niemieckiej, tu również dane okazały się gorsze niż zakładano.


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Opublikowany dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w październiku br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Znacznie gorzej niż oczekiwano

Jak wynika z raportu Markit Economics, według wstępnych szacunków wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w strefie euro spadła do poziomu 52,1 z 53,2 poprzednio, co jest wynikiem zdecydowanie gorszym od i tak już pesymistycznych prognoz zakładających spadek do zaledwie do 53,0 pkt.

Równie mało optymistycznie prezentowały się także dane dot. sektora usług, gdzie pomimo prognoz zakładających spadek wartości wskaźnika do 54,5 z 54,7 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego osunięcie aż do 53,3. Mimo to, warto wspomnieć, że dopóki wartość wskaźnika znajduje się powyżej 50 pkt., sygnalizuje to poprawę aktywności gospodarczej w danym sektorze.

Biorąc pod uwagę słabe dane w przemyśle i usługach i dziwić powinien nas fakt, że również zbiorczy wskaźnik PMI osunął się do 52,7 z 54,1 poprzednio.

Europejskie PMI

Badanie wskazuje, że wzrost PKB w czwartym kwartale spadnie do 0,3%, a wskaźniki dotyczące przyszłości sugerują, że w nadchodzących miesiącach może nastąpić utrata dynamiki. Spowolnienie to spowodowane jest spadkiem eksportu, związanym z kolei przez wielu respondentów badania z wojnami handlowymi i taryfami celnymi, co wydaje się zaciemniać światowe otoczenie gospodarcze i prowadzić do wzrostu awersji do ryzyka. Nie dziwi zatem fakt, że spowolnienie gospodarcze rozszerza się na całą gospodarkę, uderzając w sektor usług.

Ankieta będzie niewygodną lekturą dla EBC. Mimo że wskaźniki cen w sondażu pozostają na wysokim poziomie i są bliskie siedmioletniego maksimum, wskaźnik PMI spadł do poziomu, który historycznie byłby zgodny z tendencją do rozluźniania polityki pieniężnej, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu wzrostu gospodarczego. – komentował Chris Williamson z IHS Markit.

EURUSD wybija istotne wsparcie

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w skutek niezwykle rozczarowującego raportu z niemieckiej gospodarki kurs osunął się poniżej dość istotnego wsparcia. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 1.13.

Do handlu na parach walutowych z EUR polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

EURUSD osłabia się po publikacji europejskiego PMI
EURUSD H4

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułUnimot – szacunki wskazują 13,9 mln zł zysku EBITDA w III kwartale
Następny artykułTMS: Przy zmienności rynku akcji USD/JPY pokazał siłę
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here