Naga MarketsO godzinie 10:00 poznaliśmy najnowsze wyliczenia Markit dotyczące PMI w strefie euro. Pięć minut przed tą publikacją światło dzienne ujrzały identyczne dane tylko dla gospodarki Niemiec. Dzisiejsze liczby są nieco lepsze od rynkowych prognoz. W jaki sposób wpływa to na wycenę wspólnej waluty na rynku? 


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.Raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca roboczego. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca. PMI jest wskaźnikiem składającym się z pomniejszych indeksów tworzonych na podstawie ankiet wypełnianych przez menedżerów – dobieranych na podstawie różnić branżowych oraz geograficznych.

Czytaj dalej: Purchasing Managers Index – słownik makroekonomiczny >>>

Pozytywne dane

Pięć minut przed zbiorczym wskaźnikiem dla całej strefy euro poznaliśmy najnowsze wyliczenia indeksu tylko dla gospodarki Niemiec. W maju ankietowani przedsiębiorcy okazali się być nieco bardziej optymistyczni niż zakładali to analitycy. Wskaźnik usługowego PMI znalazł się na poziomie 55,4 punktów – wyżej o 0,2 punktu od wartości kwietniowej. Całościowy indeks również wypadł lepiej – majowe composite PMI znalazło się na poziomie 57,4 punktów wobec wcześniejszych 57,3.

Lepsza sytuacja ma miejsce jednak w całej strefie euro. Choć całościowy indeks PMI w Europie nie uległ zmianie w stosunku do miesiąca poprzedniego, to jednak jego usługowa część okazała się być nieco lepsza – 56,3 w maju wobec 56,2 punktów w kwietniu.

Jak reaguje EUR? 

Wzrosty EUR/USD rozpoczęły się jeszcze o godzinie 9 i trwały zaledwie kwadrans. W trakcie tych piętnastu minut EUR/USD pokonało około 15 pips, lecz to wystarczyło by zbudować wyraźnie popytową świecę.

Pierwsza reakcja na dane z Niemiec kontynuowała byczą tendencję, lecz z wyraźnie mniejszym momentum. EUR/USD, które do godziny 9:55 zdążyło już wyraźnie skorygować wcześniejsze wzrosty, walczyło o utrzymanie byczego sentymentu. Sytuację poprawiła nieco publikacja z godziny 10:00 gdy jasnym stało się, że nieco lepsza sytuacja ma miejsce w całej strefie euro.

EUR/USD znajduje się mniej więcej w tym samym miejscu, w którym znajdowało się przed dzisiejszymi publikacjami z Europy. Dane wyzwoliły większą zmienność, bez wyraźnego kierunku lub z lekkim nachyleniem wzrostowym. Wskazuje to na fakt wcześniejszego zdyskontowania przez rynek tak niedużych zmian publikowanych wskaźników.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here