Naga MarketsMarkit Economics zaprezentował odczyty danych dotyczących przemysłowego PMI dla Niemiec i strefy euro za sierpień 2018 r.. Pierwsze pojawiły się odczyty dla Niemiec (godz. 9:55), a następnie dla strefy euro (godz. 10:00).


Słabe prognozy dla strefy euro

PMI dla przemysłu w Niemczech pozostał na niezmienionym poziomie 47,6 zgodnie z oczekiwaniami oraz poprzednim wskazaniem.

W raporcie Markit zauważono, iż sektor produkcyjny w Niemczech skurczył się w lutym, co wskazuje na pogłębiającą się dekoniunkturę nowych zamówień i pierwszy spadek w produkcji w ciągu ostatnich sześciu lat. W międzyczasie inflacja spadła na  28-miesięczne minima.

Europejskie PMI. Lekki wzrost w strefie, jak reaguje kurs euro?

Gospodarka Niemiec odczuwa trwały spadek eksportu. Po „boomie” w 2017 i 2018 roku moce przerobowe dogoniły słabnący popyt. Zagrożeniem dla Niemiec jest rosnąca konkurencja w Europie – powiedział Phil Smith, główny ekonomista w IHS Markit.

Z kolei w całej strefie euro odnotowano lekki wzrost na poziomie 49.3, który był nieco wyższy niż oczekiwania i odczyt poprzedni (49.2).

Europejskie PMI. Lekki wzrost w strefie, jak reaguje kurs euro?

Produkcja w strefie euro znalazła się w najgłębszym kryzysie od prawie sześciu lat, a przyszłościowe wskaźniki sugerują, iż rośnie ryzyko dalszych spadków wraz z początkiem wiosny. Najbardziej niepokojącym trendem są nowe zamówienia. Spadają one najszybciej od siedmiu lat co oznacza, że produkcja prawdopodobnie zostanie znacznie zmniejszona w najbliższych miesiącach o ile nie wzrośnie popyt – napisał Chris Williamson, główny ekonomista ds. biznesu w IHS Markit.

Jak reaguje kurs euro?

Na informację o odczycie danych ze strefy euro, kurs EUR nieznacznie zareagował. Para EUR/USD oscyluje wokół miesięcznego pivota 1.1364. Najbliższy opór stanowić będzie dzienny pivot 1.1383. Z drugiej strony przebicie dzisiejszego dołka otworzy drogę do poziomu 1.1343.

Europejskie PMI. Lekki wzrost w strefie, jak reaguje kurs euro?tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here