Naga Markets

Najwięcej giełd naruszających normy regulacyjne znajduje się w Europie. Ponad połowa wszystkich podmiotów tego typu ma słabą weryfikację tożsamości lub nie ma jej wcale.

  • Giełdy kryptowalut w Europie słabo radzą sobie z przestrzeganiem regulacji.
  • Mają słabą weryfikację tożsamości lub nie ma jej wcale. 

Giełdy kryptowalut słabo radzą sobie z przestrzeganiem przepisów

Ponad połowa wszystkich giełd kryptowalut na świecie ma słabe protokoły identyfikacji KYC. Najgorzej radzą sobie podmioty w Europie, USA i Wielkiej Brytanii. Wynika to z badania przeprowadzonego przez firmę CipherTrace zajmującą się analizą blockchainów.CipherTrace przeanalizowało ponad 800 zdecentralizowanych, scentralizowanych i zautomatyzowanych giełd z rynku kryptowalut i stwierdziło, że 56 proc. z nich w ogóle nie przestrzegało wytycznych KYC, pomimo przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Najwięcej takich giełd jest w Europie – regionie znanym z surowszych przepisów w tej kwestii. 60 proc. europejskich firm ma nieodpowiednie praktyki dot. KYC.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja to zaś trzy kraje o największej liczbie giełd o słabym systemie KYC.

Do tego niektóre giełdy ukrywają swoje jurysdykcje, aby uniknąć konieczności rejestracji lub przestrzegania przepisów AML. Nie podają swoich lokalizacji na swoich stronach www.

W raporcie zauważono, że 70 proc. giełd zarejestrowanych na Seszelach ma słabe normy dot. KYC, co sprawia, że ​​ten mały kraj jest rajem dla osób zajmujących się praniem brudnych pieniędzy.

Zdecentralizowane giełdy radzą sobie jeszcze gorzej

W badaniu przeanalizowano również 21 zdecentralizowanych giełd i stwierdzono, że aż 81 proc. z nich stosowało słabe praktyki KYC. Tyle że z drugiej strony takie podmioty niekoniecznie są dobrym miejscem do prania brudnych pieniędzy. CipherTrace zauważyło, że ​​chociaż 7,9 miliona USD w kryptowalutach, skradzionych podczas hackowania KuCoin zostało sprzedanych na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap, nie zostało tam wypranych.

Warto zwrócić uwagę, że także projekty DeFi, które oferują tradycyjne działania finansowe, takie jak udzielanie pożyczek, pożyczanie i uzyskiwanie odsetek, ​​mogą podlegać tym samym ramom regulacyjnym, co banki i inne regulowane instytucje finansowe.

NED

Autor poleca też:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here