Naga MarketsPoranny komentarz makroWydarzeniem dnia będzie niewątpliwie publikacja europejskiego PKB oraz inflacji konsumenckiej – dane poznamy już o godzinie 11:00. Oprócz tego piątek upłynie również pod hasłem posiedzenia Eurogrupy, która ma ostatecznie zaakceptować treść trzeciego już programu pomocowego dla Grecji.


Jakich odczytów spodziewać się w Europie?

Finalna publikacja CPI za lipiec oraz kolejny odczyt PKB Q2 zdaniem analityków powinny pozytywnie zaskoczyć (oprócz inflacji konsumenckiej m/m, która zgodnie z prognozami ponownie osunie się poniżej zera). Projekcje przed dzisiejszą publikacją wyglądają następująco:

  • PKB kw/kw – prognoza 0.4%, poprzednio 0.4%
  • PKB r/r – prognoza 1.3%, poprzednio 1.0%
  • CPI r/r – prognoza 0.2%, poprzednio 0.2%
  • CPI m/m – prognoza -0.6%, poprzednio 0.0%
  • CPI r/r – prognoza 1.0%, poprzednio 0.9%

Należy zwrócić uwagę, że dla rynku najistotniejszy jest odczyt bazowy. Jeżeli więc powyższe dane pokryją się z konsensusem wtedy na EUR powinniśmy spodziewać się delikatnych wzrostów.

Niemieckie PKB wyznacznikiem produktu krajowego brutto całej unii monetarnej?

Dzisiaj o godzinie 08:00 poznaliśmy wyniki PKB niemieckiego, które zdaniem analityków może rzucać trochę światła na produkt krajowy brutto całej strefy euro. W ujęciu kw/kw wstępne odczyty za Q2 wyniosły 0.4% (poprzednio 0.5%), natomiast w ujęciu r/r wzrosło do 1.6% w stosunku do wcześniejszej publikacji 1.1%.

Indeks sentymentu konsumentów z USA

O godzinie 16:00 poznamy odczyty indeksu sentymentu konsumentów publikowanego przez Uniwersytet z Michigan. Jest to bardzo istotny element kalendarza makroekonomicznego, na który inwestorzy zwracają szczególną uwagę. Zgodnie z prognozami sentyment ma cały czas rozwijać się w pozytywną stronę (93.40 prognoza vs 93.10 poprzednio).

W ujęciu historycznym odczyty cały czas pną się w trendzie wzrostowym od września 2011r. Wartości wskaźnika znajdują się coraz bliżej szczytów z 2007r.

Eurogrupa zadecyduje o przyszłości Grecji

Chociaż początkowo mało kto wierzył w szybkie zakończenie negocjacji Aten z europejskimi kredytodawcami (optymistyczna wersja zakładała datę 20 sierpnia), to porozumienie osiągnięte zdecydowanie wcześniej.

Już dzisiaj przedstawiciele Eurogrupy ostatecznie przegłosują zatwierdzenie treści trzeciego programu pomocowego. Oczywiście zaraz po tym wydarzeniu – jeżeli głosowanie okaże się pomyślne – poszczególne państwa członkowskie Eurolandu będą musiały przegłosować program w swoich parlamentach. Najwięcej obawy budzi głosowanie w samej Grecji, gdzie rozłam partii rządzącej jest coraz wyraźniejszy. Przeciwnicy programu oszczędnościowego, który promuje premier Cipras, stanowią coraz większą siłę i mogą sporo namieszać.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here