Naga MarketsDAX i WIG20 mają sporo miejsca do wzrostu. Akcje pozostają taniePołączenie pozytywnych fundamentów tj. powrót do rentowności przedsiębiorstw sprzed kryzysu, ujemne realne długoterminowe stopy procentowe oraz wpływ wzrostu ilości pieniądza na ceny akcji sugeruje, że europejskie akcje są obecnie wyjątkowo tanie, zdaniem ekonomistów z Natixis. Niemiecki indeks DAX wzrasta w środę zbliżając się do poziomu 13 000.

  • Inflacja normalizuje się w strefie euro, a nominalne długoterminowe stopy procentowe pozostają bardzo niskie
  • Monetyzacja deficytów fiskalnych przez EBC doprowadzi do silnego wzrostu ilości pieniądza
  • Waga gotówki w portfelach jest zbyt wysoka, więc pieniądze zostaną ponownie zainwestowane w inne klasy aktywów, w tym akcje, co spowoduje wzrost ich cen

Europejskie akcje powrócą na szczyty sprzed kryzysu?

Po kryzysie subprime zysk na akcję na indeksie Euro Stoxx powrócił do trendu sprzed kryzysu. Firmy są w stanie szybko odzyskać rentowność sprzed kryzysu, w szczególności poprzez ograniczenie podwyżek płac – napisano w raporcie.

Eksperci oczekują, że wskaźniki P/E (cena do zysku) będą wysokie, ponieważ rzeczywiste długoterminowe stopy procentowe pozostaną ujemne, pomimo oczekiwanego spowolnienia wzrostu i trwałego wzrostu premii za ryzyko kapitałowe.

Inflacja normalizuje się, a nominalne długoterminowe stopy procentowe pozostają bardzo niskie, więc rzeczywiste długoterminowe stopy procentowe powinny być wysoce ujemne w 2021 r. (około -1,5%), podnosząc wskaźnik P/E – dodano.

W raporcie podkreślono, iż stosunek ceny do wartości księgowej jest niski w porównaniu z przeszłością, co pokazuje, że wycena na rynku akcji jest wyjątkowo niska.

Monetyzacja deficytów fiskalnych przez EBC doprowadzi do silnego wzrostu ilości pieniądza, który dotyczy zarówno pieniądza banku centralnego, jak i pieniędzy znajdujących się w posiadaniu niebankowych podmiotów gospodarczych – zauważono.

Według analityków spowoduje to również efekt równoważenia portfela. Waga gotówki w portfelach jest zbyt wysoka, więc pieniądze te zostaną ponownie zainwestowane w inne klasy aktywów, w tym akcje, co spowoduje wzrost ich cen.

Powrót do poprzednich wag portfeli, biorąc pod uwagę presję ilości pieniądza M2 znajdującego się w posiadaniu niebankowych podmiotów gospodarczych, może doprowadzić do wzrostu cen akcji nawet o 20%, oprócz wzrostu wynikającego z czynników fundamentalnych – podsumowano.

Kurs indeksu DAX na interwale dziennym, tradingview
Kurs indeksu DAX na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here