Naga MarketsEBA opublikował raport, w którym analizuje szanse i ryzyka dla instytucji finansowych związane z wykorzystaniem technologii rozproszonych rejestrów. Regulator bankowy spojrzał na wpływ DLT na instytucje bankowe, wykorzystał do tego celu dwa przypadki międzynarodowych transakcji z wykorzystaniem rozproszonych rejestrów.

Młoda technologia

Raport Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego rozpoczyna się od wyjaśnienia, w jaki sposób rejestry rozproszone mogą zostać zaimplementowane w międzynarodowych transakcjach, a szczególnie w procesie ich weryfikacji. Zdaniem EBA, DLT oraz kontrakty smart dostarczają szereg możliwości, z których najważniejsze to zwiększona wydajność, zmniejszenie kosztów transakcji oraz mniejsze ryzyko duplikacji i manipulacji dokumentów.

Z drugiej strony regulator zwraca uwagę na fakt, że obecnie wykorzystanie DLT oraz kontraktów smart wiąże się z pewnym ryzykiem związanym ze „świeżością tych technologii”. Raport również pisze o możliwości występowania potencjalnych komplikacji prawnych związanych z wykorzystaniem rozproszonych rejestrów w przypadku, gdy węzły DLT będą znajdować się w różnych jurysdykcjach.

Rejestry rozproszone ułatwią stosowanie się do przepisów

Jeśli chodzi o „cyfrową identyfikację” oraz stosowanie się do wytycznych EBA, wykorzystanie DLT może ułatwić proces przechowywania danych oraz ciągłego ich aktualizowania dla korporacyjnych klientów. Oznacza to spełnienie rozszerzonych zasad CDD wymaganych przez instytucję w przypadku podmiotów należących do grupy wysokiego ryzyka.

EBA zaznacza jednak, że mimo iż rejestry rozproszone są uważane za bardziej odporne niż tradycyjne systemy, nadal istnieje ryzyko zniszczenia sieci przez podmioty trzecie, co doprowadziłoby do braku możliwości potwierdzania transakcji i ich udostępniania. Raport pojawił się w momencie, gdy duże europejskie banki wykonały już testowe transakcje z wykorzystaniem technologii blockchain.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here