Naga Marketsstrefa euroPrzedpołudnia pierwszego, drugiego oraz trzeciego dnia roboczego miesiąca niemal nierozerwalnie wiążą się z licznymi publikacjami wskaźnika PMI. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Economics publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.


Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

PMI dla sektora przemysłowego w Niemczech

Flaga Niemiec na tle budynkuZ raportu Markit Economics wynika, że pomimo i tak już pesymistycznych prognoz wskazujących na spadek wartości wskaźnika PMI dla sektora usługowego w Niemczech do poziomu 45,5 z 45,7 raportowanego podczas wstępnych publikacji, finalnie odnotowano jego spadek aż do 45,4. Oznacza to, że w stosunku do lutego br. wartość wskaźnika osunęła się aż o 2,6 pkt z 48,0.

W raporcie zwraca się także uwagę, że w produkcja przemysłowa w Niemczech spada w największym stopniu od prawie 11 lat. Co więcej, skala spadku może się jeszcze pogorszyć, zanim się poprawi, ponieważ większość działań ograniczających i przestojów w zakładach produkcyjnych miała miejsce w trakcie lub po zebraniu danych z badań [12-24 marca].

PMI dla sektora przemysłowego w strefie euro

Równie słabo wypadły także dane ze strefy euro. Okazuje się bowiem, że mimo oczekiwanego spadku wartości wskaźnika do 44,7 z 44,8 raportowanego podczas publikacji wstępnych szacunków, finalnie odnotowano jego spadek aż do 44,5. Oznacza to, że w stosunku do lutego br. wartość wskaźnika osunęła się aż o 4,7 z 49,2. Warto również zwrócić uwagę, że obecny odczyt jest najgorszym od lipca 2012 r.

– … prawie rekordowe opóźnienia w dostawach są oznaką zdziesiątkowania globalnych łańcuchów dostaw przez zamykanie fabryk na całym świecie. Musimy przyjrzeć się wynikom sondażu i wskaźnikom nowych zamówień, aby lepiej zrozumieć skalę prawdopodobnego uderzenia w gospodarkę, które będzie wynikało z załamania w sektorze produkcyjnym, a wskaźniki te wskazują na spadek produkcji w najostrzejszym tempie od 2009 r. (…) Zamknięcia firm, blokady i rosnące bezrobocie prawdopodobnie będą miały bezprecedensowy wpływ na wydatki na całym świecie, niszcząc popyt na szeroką gamę produktów. Wyjątek stanowić będzie produkcja żywności i farmaceutyków, ale gdzie indziej na dużych obszarach produkcji mogą pojawić się niespotykane wcześniej spadki koniunktury. – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

Kurs euro pikuje

Spoglądając na notowania pary walutowej EURPLN zauważymy, że fatalne dane z Niemiec i strefy euro przyczyniły się do spadku kursu euro. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy re-testu ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) tj. 4.56 zł.

Zapisz się na webinar: Kalendarz makroekonomiczny i inwestowanie podczas danych

Kurs euro do polskiego złotego
EURPLN M5

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułRynek Forex ucieka w kierunku dolara oraz jena. Kurs USD zyskuje
Następny artykułTylko inwestując dywidendowo zostaniesz prawdziwym inwestorem, twierdzi Albert Rokicki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here