Naga Marketsstrefa euroPrzedpołudnia pierwszego, drugiego oraz trzeciego dnia roboczego miesiąca niemal nierozerwalnie wiążą się z licznymi publikacjami wskaźnika PMI. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Economics publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Niemiecki PMI przemysłowe nieco poniżej oczekiwań, lecz wciąż wysoko
  • Europejskie PMI przemysłowe powyżej oczekiwań
  • Brytyjski sektor przemysłowy rozwija się coraz lepiej

Niemiecki przemysł odradza się po kryzysie

Flaga Niemiec na tle budynkuZ raportu Markit Economics wynika, że wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego w Niemczech spadła w listopadzie br. do poziomu 57,8 z 58,2 raportowanego w październiku. Warto zwrócić uwagę, że mimo spadku, wartość wskaźnika w dalszym ciągu znajduje się jednak powyżej neutralnej bariery 50 punktów, co oznacza, że sektor przemysłowy u naszych zachodnich sąsiadów w dalszym ciagu się rozwija.

– Listopadowe badanie PMI przyniosło kolejny zestaw pozytywnych wyników, pokazując kondycję niemieckiego sektora produkcyjnego. Biorąc pod uwagę pojawienie się drugiej fali zakażeń COVID-19 oraz fakt, że indeks nowych zamówień w badaniu osiągnął rekordowy poziom miesiąc wcześniej, utrata dynamiki w listopadzie nie jest zaskoczeniem – komentuje Phil Smith, główny ekonomista w IHS Markit dodając, że w związku z rosnącą sprzedażą eksportową, większość produkcji wykazała się odpornością, dostrzegając jedynie niewielki wpływ zwiększonej niepewności wśród klientów.

Zwraca on także uwagę, iż przedłużenie okresu zamrożenia stanowi pewne ryzyko dla bezpośrednich perspektyw sektora, chociaż badanie pokazuje, że producenci są bardzo optymistycznie nastawieni do swoich perspektyw na 2021 r.

Rośnie produkcja przemysłowa w strefie euro 

Lepiej niż oczekiwano wypadł natomiast wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego w strefie euro. Mimo, że ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 53,6, to ostatecznie wartość wskaźnika uplasowała w listopadzie br. na poziomie 53,8. W dalszym ciągu jest to jednak spadek z 54,8 raportowanego przed miesiącem.

– W listopadzie produkcja przemysłowa w strefie euro nadal rosła w przyzwoitym tempie. Mimo że tempo ekspansji spadło po wzroście w październiku w związku z nowymi blokadami, stała ekspansja powinna pomóc złagodzić cios ekonomiczny ograniczeń covidowych, które mocno uderzyły w sektor usług – wskazał Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit dodając, że w ostatnim kwartale roku region uniknie podobnej skali spowolnienia odnotowanego w drugim kwartale.

Jego zdaniem, zachęcająca jest optymistyczna prognoza na następny rok, która wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach ożywienie powinno ponownie nabrać sił, ponieważ środki zapobiegawcze, a zwłaszcza inwestycje, stają się coraz bardziej skuteczne w odpowiedzi na ostatnie informacje na temat rozwoju szczepionek. 

Producenci spodziewają się kontynuacji ożywienia w 2021 r.

Flaga Wielkiej BrytaniiZauważalny wzrost wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego odnotowano także w Wielkiej Brytanii. W tym przypadku odczyt na poziomie 55,6 okazał się lepszy nie tylko od prognoz zakładających wzrost do 55,2, lecz także od wyniku październikowego, kiedy to wskaźnik plasował się na poziomie 53,7 pkt.

Rob Dobson, dyrektor w IHS Markit wskazuje, że wzrost aktywności w sektorze przemysłowym był najbardziej odczuwalny wśród firm dostarczających materiały do produkcji dla innych przedsiębiorstw. Zwraca on także uwagę, że zaufanie wzrosło do poziomu niespotykanego od końca 2014 r., przy czym ponad trzy piąte producentów (61%) nadal spodziewa się wzrostu produkcji w nadchodzącym roku. Z drugiej strony, wielu producentów pozostaje bardzo zaniepokojonych perspektywami i ogólnie niechętnie odnosi się do zwiększania mocy produkcyjnych, stąd też zatrudnienie spadło dziesiąty miesiąc z rzędu.

– Przedsiębiorstwa produkcyjne w listopadzie działały na pełnych obrotach, przy ciągłym napływie zamówień krajowych i wzroście działalności eksportowej już czwarty miesiąc z rzędu – dodał Duncan Brock, Dyrektor Grupy w Chartered Institute of Procurement & Supply (CIPS).

Kurs euro (EUR/GBP) w okolicy technicznego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/GBP zauważymy, ze wskutek trwających od kilku dni wzrostów, rynek dotarł w okolice linii tendencji spadkowej będącej górnym ograniczeniem równoległego kanału spadkowego, gdzie już wczoraj pojawiła się reakcja podażowa. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadki∑ kursu euro wobec funta szterlinga.

Zapraszamy na bezpłatny webinar: Wprowadzenie do inwestowania

EURGBP Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułEnter Air miał 34,37 mln zł zysku netto, 11,33 mln zł EBIT w III kw. 2020 r.
Następny artykułAkcjonariusze Elemental Holding chcą przeprowadzić squeeze-out 18-23 XII
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here