Naga Marketsstrefa euroPrzedpołudnia pierwszego, drugiego oraz trzeciego dnia roboczego miesiąca niemal nierozerwalnie wiążą się z licznymi publikacjami wskaźnika PMI. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Economics publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.


Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Biorąc pod uwagę, że w niektórych gospodarkach (m.in. w Polsce, Niemczech i Szwajcarii) obchodzono Święto Pracy, to dzisiejsza sesja uznawana jest za “pierwszy dzień roboczy miesiąca”. Fakt ten sprawia, że dopiero dziś poznaliśmy finalne rezultaty wskaźnika PMI dla sektorów przemysłu. Zgoła inaczej wygląda natomiast sytuacja dot. Wielkiej Brytanii, z której dane dot. przemysłu poznaliśmy już wczoraj. Dziś opublikowane zostały natomiast rezultaty PMI budowlanego. Jak na te dane reagowały rynki?

PMI dla sektora przemysłu w Niemczech

Jak wynika z raportu Markit Economics, pomimo prognoz zakładających utrzymanie wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Niemczech na poziomie prezentowanym w trakcie publikacji wstępnych szacunków (44,5), ta ostatecznie osunęła się w kwietniu br. do 44,4. Nie zmienia to jednak faktu, że w stosunku do marca br. wartość wskaźnika wzrosła o 0,3 z 44,1 raportowanych przed miesiącem.

– W kwietniu PMI przemysłowe wzrosło po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy dzięki wolniejszemu spadkowi produkcji i nowym zamówieniom, ale być może nie będziemy mieć jasnego obrazu tego, czy pogorszenie koniunktury w sektorze nie nastąpiło do czasu opublikowania majowych wyników flash w tym miesiącu (…) Podczas gdy niektóre firmy zaczęły redukować liczbę pracowników poprzez nieprzedłużenie umów na czas określony, istnieje możliwość bardziej agresywnych cięć w nadchodzących miesiącach, chyba że popyt się ożywi (…) Wiele firm zatrudnia zbyt wiele osób, biorąc pod uwagę obecny poziom popytu – komentuje Phil Smith, główny ekonomista w IHS Markit.

PMI dla sektora przemysłu w strefie euro

Nieco lepiej wypadły wyniki ze strefy euro, gdzie także analitycy spodziewali się utrzymania wartości wskaźnika na poziomie prezentowanym w trakcie publikacji wstępnych szacunków (47,8). Mimo to, ostatecznie odnotowano jego wzrost do 47,9. Okazuje się więc, że w stosunku do marca br. wartość wskaźnika wzrosła o 0,4 z 47,5 raportowanego przed miesiącem.

Kwietniowe PMI przemysłowe ze strefy euro

– Na początku drugiego kwartału sektor produkcyjny pozostawał w głębokim załamaniu. Chociaż wskaźnik PMI wzrósł po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy, kwietniowy odczyt był drugim najniższym wynikiem w ciągu ostatnich sześciu lat, co oznacza pogorszenie ogólnych warunków działalności gospodarczej przez trzeci miesiąc z rzędu. Indeks produkcji w badaniu wskazuje na spadek produkcji fabrycznej w tempie około 1% w ujęciu kwartalnym, co stwarza warunki do tego, aby sektor produkcji towarów zadziałał jako poważne utrudnienie dla gospodarki w drugim kwartale. Pogorszenie koniunktury gospodarczej pozostaje najbardziej dotkliwe w Niemczech, przy czym Włochy i Austria również wykazują tendencję spadkową, a Francja znajduje się w stagnacji. Ekspansja Hiszpanii pozostaje jedynie skromna (…) Sondaże nadal wskazują na powszechne obawy związane ze słabym popytem globalnym (…) Najbardziej gwałtowny spadek zaległości w zatrudnieniu od końca 2012 r. sugeruje, że firmy będą w coraz większym stopniu poszukiwać możliwości redukcji kosztów i zachowywać większą ostrożność przy zatrudnianiu pracowników – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii

Zdecydowanie najbardziej optymistycznie wypadły dane z Wielkiej Brytanii, gdzie pomimo i tak już optymistycznych prognoz zakładających wzrost wartości wskaźnika PMI dla sektora budowlanego do 50,4 z 49,7 raportowanego przed miesiącem, ostatecznie odnotowano jego wzrost aż do 50,5.

– Powrót na ścieżkę wzrostu byłby zwykle uznawany za pozytywny miesiąc dla brytyjskiego sektora budowlanego, ale słabość budownictwa mieszkaniowego daje więcej niż małą pauzę do namysłu. Działalność handlowa i inżynieria lądowa pozostały na ścieżce spadkowej w kwietniu, ponieważ niepewność polityczna doprowadziła do opóźnień w podejmowaniu decyzji o wydatkach. Prace związane z budownictwem mieszkaniowym utrzymały swoją pozycję jedynej siły napędowej wzrostu w trzech głównych segmentach działalności budowlanej. Respondenci badania po raz kolejny zauważyli, że projekty mieszkaniowe były pobudzane przez silny popyt na nowe mieszkania, niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych i zachęty dla nabywców. Po stronie podaży dostępność podwykonawców pogorszyła się. Najnowsze dane ujawniły największe wydłużenie czasu realizacji zamówień na materiały budowlane od lutego 2015 r., co odzwierciedla bieżącą presję na moce produkcyjne w całym łańcuchu dostaw. Przyszłościowe wskaźniki badania pozostają na niskim poziomie, przy czym sektor budowlany w Wielkiej Brytanii odnotował spadek optymizmu biznesowego w kwietniu i największy spadek liczby nowych prac od ponad roku. Brak nowych miejsc pracy zaczął mieć wpływ na rekrutację personelu, o czym świadczy spadek liczby zatrudnionych po raz pierwszy od lipca 2016 roku. Stanowi to kolejny sygnał, że firmy budowlane przygotowują się na dłuższy okres “miękkiego popytu” – komentuje Tim Moore, Zastępca Dyrektora IHS Markit.

Kurs euro zyskuje a funt traci w stosunku do dolara

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że pomimo nie najlepszych perspektyw dot. przyszłości sektora przemysłowego w Niemczech i strefie euro, dzisiejsze dane zostały przez rynek odeprane dość optymistycznie, w wyniku czego kurs euro umacniał się w relacji do dolara amerykańskiego.

Kurs euro zyskuje po publikacji kwietniowych rezlutatów PMI przemysłowego z Niemiec i strefy euro

Zgoła odmiennie prezentuje się natomiast obecna sytuacja na notowaniach pary walutowej GBPUSD, gdzie pomimo większego niż oczekiwano wzrostu wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w UK, kurs funta nieznacznie osłabiał się wobec dolara amerykańskiego.

Do handlu na parach walutowych z EUR i GBP polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs funta traci po publikacji kwietniowych rezultatów PMI budowlanego z UK


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrzegląd GPW – Getin blisko 15% w dół, zyskuje WSE i TPE
Następny artykułPolski zloty nie uległ presji. PLN pozostaje stabilny wobec EUR i USD, traci jedynie do GBP
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here