Naga MarketsEuropejski Bank Centralny zakończył konsultacje publiczne dot. emisji cyfrowego euroEuropejski Bank Centralny (EBC) zakończył publiczne konsultacje w sprawie cyfrowego euro i teraz szczegółowo przeanalizuje dużą liczbę odpowiedzi. Okazuje się, że aż 8 221 obywateli, firm i stowarzyszeń branżowych przesłało odpowiedzi na kwestionariusz internetowy, który jest wstępem do konsultacji publicznych banku.

  • EBC zakończyło już wstęp do konsultacji publicznych dot. e-euro. Wzięło w nich udział ponad 8 000 osób i podmiotów.
  • Bank centralny ma wiosną opublikować wnioski dot. tego tematu.

Europejski Bank Centralny analizuje temat cyfrowego euro

Konsultacje społeczne rozpoczęły się 12 października 2020 r. po publikacji raportu Eurosystemu na temat cyfrowego euro. EBC opublikuje wiosną obszerną analizę tematu. Tak powstały raport ma pomóc podjąć decyzję o tym, czy emitować europejskie CBDC.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wstępna analiza surowych danych pokazuje, że prywatność płatności zajmowała najwyższe miejsce wśród pożądanych cech potencjalnego cyfrowego euro (41 proc. odpowiedzi). Następnie wskazano bezpieczeństwo (17 proc.) i zasięg używania waluty (10 proc.).

– Duża liczba odpowiedzi na nasze badanie wskazuje na duże zainteresowanie obywateli i firm europejskich kształtowaniem wizji cyfrowego euro – powiedział Fabio Panetta, członek zarządu EBC i przewodniczący grupy zadaniowej ds. cyfrowego euro. – Opinie obywateli, przedsiębiorstw i wszystkich zainteresowanych stron mają dla nas ogromne znaczenie, ponieważ oceniamy, w jakich przypadkach użycia cyfrowe euro może najlepiej im służyć – dodał.

Grupa zadaniowa Eurosystemu, składająca się z ekspertów z EBC i 19 krajowych banków centralnych strefy euro, określiła możliwe scenariusze, które wymagałyby emisji cyfrowego euro. Scenariusze te obejmują np. zwiększone zapotrzebowanie na płatności elektroniczne w strefie euro, które wymagałyby “europejskich cyfrowych środków płatniczych wolnych od ryzyka”, a także znaczny spadek wykorzystania gotówki jako środka płatniczego, uruchomienie “globalnych środków prywatnych płatności”, które mogą budzić obawy regulacyjne i stwarzać zagrożenie dla stabilności finansowej i ochrony konsumentów (zapewne chodziło o projekt Diem Facebooka).

Nowa forma euro

Cyfrowe euro byłoby elektroniczną formą pieniądza banku centralnego dostępną dla wszystkich obywateli i firm – podobnie jak banknoty, ale w formie cyfrowej – umożliwiającą dokonywanie codziennych płatności w szybki, łatwy i bezpieczny sposób. Uzupełniłoby gotówkę, a nie ją zastąpiło, jak dodaje EBC.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here