Naga MarketsEuropejski Bank Centralny wzywa do rozszerzenia pomocy fiskalnej. Euro nadal stabilneW piątek rano euro pozostaje stabilne, po czwartkowym spotkaniu decydentów Europejskiego Banku Centralnego. Prezes instytucji Christine Lagarde oprócz zapowiedzi większego luzowania polityki, wezwała rządy państw członkowskich do zwiększenia programów fiskalnych, aby wesprzeć gospodarki w trudnym okresie.

  • Najpóźniej w grudniu EBC przedstawi zaktualizowaną strategię monetarną.
  • Europejscy politycy nie potrafią dogadać się w sprawie pakietu fiskalnego.
  • Zadłużenie Włoch sięga 160% PKB.

Euro zmierzy się z europejską stymulacją rynku

Christine Lagarde zadeklarowała w czwartek, że EBC dostosuje swoją pomoc monetarną do zmieniającej się sytuacji najpóźniej do grudnia. Eksperci prognozują, że będzie to dalsze luzowanie ilościowe, do którego użycia chętnych ma być coraz więcej decydentów banku.

Zobacz również: Kurs euro EUR/USD wzrośnie nawet do 1,25, twierdzą analitycy ANZ

Prezes EBC apelowała również do wszystkich liderów europejskich o zwiększanie programów fiskalnych, zapewniając jednocześnie, że EBC wesprze zapożyczanie się w tym celu. Wprowadzenie programów może nie być łatwe patrząc na problemy w rozmowach o wspólnym funduszu pomocowym o wartości 1,8 biliona euro. Politycy wolą zachować ostrożność, ponieważ obawiają się spłacania długów po pandemii, której długości nie są w stanie przewidzieć.

Nadchodząca recesja

Jak zauważa Bloomberg, odpowiedź finansowa różnych państw często mocno różni się od siebie. Niemcy zapowiedziały wprowadzenie pomocy o łącznej wartości 10 miliardów euro dla firm dotkniętych przez wprowadzenie częściowego lockdownu, jednak Włochy zdecydowały się na ponad dwa razy niższą pomoc.

Z ekonomicznego punktu widzenia, sytuacja jest teraz naprawdę poważna. Ożywienie gospodarcze zatrzymuje się. Jeśli mamy szczęście, to będzie to zerowy wzrost, ale w czwartym kwartale może on być ujemny – nawet w Niemczech. – ocenia w rozmowie z Bloombergiem Guntram Wolff, dyrektor Bruegel.

Kluczowym problemem dla strefy euro pozostaje zadłużenie trzeciej największej gospodarki bloku – Włoch, które sięga 160% PKB. Niezależnie od rozmiaru pomocy wpłynie ona negatywnie na euro, które jak na razie jest bardzo odporne na negatywne informacje.

Pod koniec tygodnia kurs EUR/USD utrzymuje się w okolicach poziomu 1,1670.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here