Naga MarketslibraCzłonek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) stwierdził, że stablecoiny, takie jak długo oczekiwana cyfrowa waluta Libra Facebooka, stanowią zagrożenie dla priorytetów polityki UE.

Członek zarządu EBC Benoit Coeure przedstawił swoje uwagi dotyczące kwestii regulacyjnych stablecoinów na spotkaniu w Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) w Bazylei w Szwajcarii. Szczegóły jego wypowiedzi podał Reuters dn. 16 września. Coeure wyraźnie stwierdził, że:

„Monety typu stablecoin są w dużej mierze niesprawdzone, zwłaszcza w skali wymaganej do uruchomienia globalnego systemu płatności. […] Powodują szereg poważnych zagrożeń związanych z priorytetami polityki publicznej.”

EBC o Librze

W wydarzeniu w BIS wzięło udział aż 26 globalnych banków centralnych i zespół odpowiedzialny za analizę projektu Libra, którego głównym celem jest ocena ryzyka stabilności finansowej projektu. Spotkanie było podobno pierwszym takim wydarzeniem założycieli Libry i globalnych decydentów, odkąd Facebook ujawnił swoje plany dotyczące projektu własnego stablecoina 18 czerwca.

Wcześniej Coeure zastrzegł, że “moneta” Libra nie powinna w ogóle trafić na rynek, dopóki światowi prawodawcy nie będą usatysfakcjonowani ze stosownych przepisów, które regulowałyby projekt. Powiedział, że przed uruchomieniem cyfrowej waluty władze muszą być pewne, że będzie ona bezpieczna dla użytkowników. Dodał przy tym, że zagwarantowanie ochrony prywatności i praw własności może wymagać długiej dyskusji ze strony organów regulacyjnych. Coeure zachęcał także władze nadzoru finansowego do szybkiego działania w celu przygotowania się do emisji Libry.

Odpowiedź zespołu Libra

W trakcie trwającego spotkania założycieli Libry i globalnych banków centralnych w Bazylei David Marcus, szef zespołu ds. Calibry, portfela Libry, wystąpił w obronie Stowarzyszenia Libra.

Marcus argumentował, że projekt Libra nie ma na celu utworzenia nowej waluty, ale raczej zbudowanie „lepszej sieci płatności i systemu opartego na istniejących walutach”, aby “zapewnić znaczącą wartość użytkownikom na całym świecie”. Podkreślił, że nie będzie tworzenia nowych pieniędzy, które „pozostaną domeną suwerennych narodów”.

Czy jednak słowa pracownika Facebooka uspokoiły EBC? To wątpliwe. Podobne dyskusje toczono już w amerykańskim Kongresie. To jednak nie przekonało polityków do Libry.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here