Naga MarketsSzef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) powiedział w piątek, że jego instytucja nie widzi “konkretnej potrzeby” wyemitowania cyfrowej wersji euro, donosi Reuters


Prezes EBC Mario Draghi powiedział, że brak solidności w technologii, która byłaby podstawą takiego przedsięwzięcia, a także nadal wysoki poziom fizycznego wykorzystywania gotówki przez UE, oznaczają, że ​​opcja ta nie jest brana pod uwagę w chwili obecnej.

Wymagany dalszy rozwój

Draghi dodał, że technologia rozproszonej księgowości (DLT), prawdopodobnie główny “kandydat” do stworzenia waluty cyfrowej banku centralnego, “wymagałaby znacznego dalszego rozwoju”.

Z własnych badań EBC wynika, że ​​w 2017 r. gotówka wciąż stanowi 78,8% wszystkich płatności w punktach sprzedaży w całej UE. Płatności kartami kredytowymi i debetowymi stanowią 19,1%, a pozostałe (2,1%) dokonywano za pomocą innych instrumentów.

W raporcie z 2017 r. stwierdzono:

“Wydaje się to kwestionować pogląd, że gotówkę szybko zastępuje się bezgotówkowymi środkami płatniczymi”. 

EBC na “nie”, inne banki na “tak”

Podczas gdy EBC nie chce korzystać z DLT, inne banki centralne są coraz bardziej są zainteresowane zbadaniem tej możliwości.

Pod koniec sierpnia Bank Tajlandii poinformował, że planuje zakończyć pierwszą fazę próbnych testów związanych z technologią. Instytucja nawiązała współpracę z ośmioma krajowymi firmami finansowymi i zbuduje produkt oparty na platformie DLT opracowanej przez startup R3.

Również Chiny poczyniły kroki w kierunku uruchomienia swojej cyfrowej waluty. Media poinformowały w czerwcu, że Laboratorium Badawcze Cyfrowej Waluty w Chińskim Banku Ludowym złożyło do tej pory ponad 40 wniosków patentowych dotyczących planowanej e-waluty. Ma ona łączyć podstawowe cechy kryptowaluty z istniejącym systemem monetarnym.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Inne państwa, takie jak Norwegia, prowadzą badania w sprawie własnych kryptowalut w obliczu spadku wykorzystywania gotówki na ich obszarach. Część z nich przyznaje jednak, że jeszcze jeszcze za wcześnie na takie kroki. Hongkong wykluczył tą opcję w maju, podobnie jak Australia i Nowa Zelandia w czerwcu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here