Naga MarketsBanknot o nominale 20 euro EUROsoby zapoznane z tematem donoszą, że Europejski Bank Centralny jest gotowy do obniżenia swoich prognoz gospodarczych w stopniu wystarczającym do uzasadnienia kolejnej rundy pożyczek dla banków komercyjnych. Decyzja EBC w sprawie stóp procentowych oraz wydawane raz na kwartał prognozy dotyczące inflacji i wzrostu PKB zostaną opublikowane dzisiaj o godzinie 13:45. Wtedy przekonamy się, na ile prawdziwe są doniesienia źródeł wewnątrz banku centralnego.

Obniżenie prognoz w celu udzielenia kredytów bankom

Najnowsze prognozy mają wskazywać na spadek inflacji i dynamiki wzrostu gospodarczego w strefie euro, przy czym wskaźniki powinny przyspieszyć na koniec roku. Oczekiwania inflacyjne mają być niższe w całym przedziale prognoz, czyli aż do 2021 roku.

Wskutek tych pogłosek wzrosły akcje europejskich banków oraz wartość włoskich i hiszpańskich obligacji. Cena euro właściwie nie zareagowała na te doniesienia. Mimo korekt dla prognoz, decyzja w sprawie ogłoszenia nowej transzy pożyczek dla banków nie musi być ogłoszona podczas dzisiejszego posiedzenia EBC.

Uzbrojeni w nowe prognozy, członkowie banku centralnego dyskutowali w środę na temat nowej tury finansowania w oparciu o obecny program, z naciskiem na to, jak długo powinien on trwać oraz przy jakiej wysokości stóp procentowych. Mimo szeroko zakrojonej dyskusji, na ostateczną decyzję w tej kwestii możemy jeszcze poczekać.

Prognozy EBC nie są oficjalne dopóki nie zostaną ogłoszone przez Mario Draghiego po czwartkowej decyzji w sprawie stóp procentowych. Zarząd banku zastanawiał się nad rozszerzeniem programu TLTRO zamiast po prostu dostosować się do potrzeb poszczególnych pożyczkodawców.

ebc prognozy grudzień
Grudniowe prognozy EBC teraz mają być drastycznie obniżone

EBC reaguje na globalne spowolnienie

EBC jest kolejnym bankiem centralnym, który zareagował na spowolnienie globalnej gospodarki trwające od zeszłego roku. FED już zdecydował o zawieszeniu cyklu podwyżek stóp, Bank Anglii obniżył prognozy gospodarcze, a Chiny zmniejszyły cel dla wzrostu PKB.

W środę OPEC zaprezentował własne spojrzenie na kraje UE. Kartel obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w Niemczech i strefie euro oraz przewiduje recesję we Włoszech. Wezwał również EBC do wprowadzenia nowych środków w celu poprawy finansowania banków.

Sami członkowie EBC nie są zgodni co do ostatniego spowolnienia gospodarczego. Naczelny jastrząb – prezes Bundesbanku Jens Weidmann – jest zdania, że obecna słabość jest jedynie przejściowa. Z kolei inni ostrzegają przed ryzykiem wpadnięcia w spiralę spadkową. Rzecznik EBC odmówił komentarza na temat doniesień dotyczących prognoz Banku.

pkb strefa euro
Draghi i spółka nie mogli zignorować tak silnego spadku dynamiki wzrostu PKB


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here