Naga MarketsChristine Lagarde, EBC, kurs euro bez zmian
Christine Lagarde, prezes EBC

W trakcie posiedzenia mające miejsce 23 stycznia 2020 roku (czwartek), Europejski Bank Centralny (EBC) zdecydował się utrzymać główne stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym stopę depozytową na -0,5%. Instytucja zapowiedziała pierwszy przegląd swoich działań od 17 lat, jednak kurs euro przeszedł obok wydarzenia bez reakcji, utrzymując się tuż pod poziomem 1,10 USD. O godzinie 14:30 posiedzenie EBC zostanie podsumowane podczas konferencji prasowej przez Christine Lagarde, prezes banku centralnego.


– Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,50%. Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej – komentował EBC w oficjalnym komunikacie.

EBC chce w dalszym ciągu reinwestować – w całości – spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu APP jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej.

Rada Prezesów postanowiła także rozpocząć przegląd strategii polityki pieniężnej EBC.‏ Więcej informacji o zakresie i harmonogramie tego przeglądu zostanie podanych w komunikacie prasowym, który ukaże się dziś o godz. 15.30 CET.

Ekonomiści opisują czwartkowe posiedzenie banku centralnego jako całkowicie nieznaczące dla rynków – treść oświadczenia niemal pokryła się z wiadomościami przekazanymi w grudniu, a na europejskich parkietach giełdowych i samej wycenie kursu euro nie widać silniejszych reakcji. W tym momencie oczy wszystkich skierowane są na 14:30 i konferencję prasową prezes Lagarde:

Kurs euro niezwruszony przez EBC. EUR/PLN utrzymuje się nad 4,24 zł

W trakcie czwartkowej sesji eurodolar marginalnie traci osuwając się o 0,05%. Para walutowa EUR/USD porusza się czwarty dzień z rzędu pod poziomem 1,11 USD nie wykazując większej zmienności. Ta może pojawić się po godzinie 14:30 w związku z konferencją prasową banku oraz godzinę później (15:30) kiedy instytucja zdradzi szczegóły przegląd strategii swojej polityki.

Notowania EUR/PLN również nie reagowały na posiedzenie, a eurozłoty rośnie drugą sesję z rzędu umacniając się w czwartek o 0,14%. Kurs euro utrzymuje poranne zyski i nadal porusza się nad poziomem 4,24 zł.

– EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymuje stopy procentowe bez zmian, nie wywołując tym samym większej zmienności na EURUSD. Inwestorzy oczekują, że konferencja prasowa z Lagarde na czele przyniesie świeże spojrzenie na perspektywy monetarne oraz makroekonomiczne ze strony banku. Konferencja zaplanowana jest na godzinę 14:30 – komentowali analitycy XTB.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here