Naga MarketsPo dobrych danych odnośnie PMI strefy euro, o godzinie 11:00 inwestorzy poznali kolejny pozytywny raport dotyczący gospodarki Starego Kontynentu. Zgodnie ze wstępnym raportem Eurostatu, inflacji konsumencka w grudniu prezentowała dodatnią dynamikę +1,1%.


Wyniki bazowe również silniej od prognoz

Analitycy ankietowani przez Bloomberga spodziewali się, że inflacja bazowa rdr pokryje się z wynikami listopadowymi (0,8%) – ostatecznie jednak plasowała się na poziomie 0,9%. Pełny wskaxnik inflacji natomiast zdecydowanie wyżej od wyników z poprzedniego okresu (1,1%, prognoza 1,0%, wcześniej 0,6%).

Za tak dynamiczne wzrosty odpowiada przede wszystkim bardzo wysoka inflacja produktów energetycznych (w związku z aprecjacja na rynku ropy), która w grudniu miała wynieść 2,5% w porównaniu do listopadowego -1,1%. Dobre wyniki osiągał również sektor usług i produktów żywnościowych.

Ujęcie inflacji strefy euro z rozbiciem na sektory. Źródło: Eurostat
Ujęcie inflacji strefy euro z rozbiciem na sektory. Źródło: Eurostat

Pełny raport Eurostat dostępny pod linkiem.

Pomimo dobrych wyników, Eurodolar nie wyglądał na najbardziej zadowolonego. W pierwszej reakcji na wyniki, notowania osuwały się o kilkanaście pipsów. Może to mieć jednak związek nie z samym wydźwiękiem raportu (który był przecież pozytywny), a ponownym testem maksimów środowej sesji:

EUR/USD H1
EUR/USD H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here