
O godzinie 11:00 rynki poznały wstępne odczyty inflacji konsumenckiej CPI oraz produktu krajowego brutto za czwarty kwartał 2016 roku. Okazały się lepsze od rezultatów z poprzedniego miesiąca oraz prognoz analityków. Przy jednoczesnym osunięciu stopy bezrobocia, buduje to coraz lepszy obraz europejskiej gospodarki.
Inflacja i PKB w górę, bezrobocie w dół
Chociaż bazowa inflacja CPI rdr pokrywała się z prognozami i wynikami grudniowym (0,9%), to wyraźny skok notował pełny wskaźnik inflacji CPI plasując się ostatecznie na poziomie 1,8% rdr (prognoza 1,6%, poprzednio 1,1%). Należy oczywiście pamiętać, że jest to jedynie prognoza i pełne dane za styczeń zostaną dopiero opublikowane – sytuacja nie powinna ulec jednak silniejszej zmianie.

Korzystnie wypadały również projekcje PKB Q4. W ujęciu rdr dynamika wzrastała do 1,8% (prognoza i poprzednio 1,7%), a w stosunku do Q3 2016 do 0,5% (prognoza 0,4%, poprzednio 0,3%). Jednocześnie stopa bezrobocia niespodziewanie osunęła się w grudniu do 9,6%, a wyniki listopadowego zweryfikowano spadkowo do 9.7%.

W tym samym czasie średnia całej Unii Europejskiej jeżeli chodzi o bezrobocie plasuje się na poziomie 8,2%. Polska znajduje się w 10 państw z najniższym bezrobociem, które według obecnych wyliczeń Eurostatu wynosi 5,9%.

Bezpośrednie linki do najnowszych raportów Eurostatu – inflacja, PKB, stopa bezrobocia.
Eurofunt wyraźnie zyskuje
Tuż przed publikacją danych makroekonomicznych ze starego kontynentu, na EUR/GBP widzieliśmy dynamiczną aprecjację o ponad 70 pipsów, którą zatrzymał dopiero ppór PP R2. Zaraz po publikacji danych makro cena próbowała dalej wzrastać, jednak test wspomnianego oporu przyniósł odreagowanie wcześniejszej aprecjacji o około 30 pipsów.

PP R1 w połączeniu z horyzontalną strefą S/R może zapewnić jednak możliwość odbicia i kontynuowania ruchów aprecjacyjnych na korzyść europejskiej waluty.