Naga MarketsOd godziny 09:00 spływały do nas informacje odnośnie grudniowego wskaźnika PMI (dla sektora usług oraz łącznego) w przypadku poszczególnych gospodarek strefy euro. O 10:00 poznaliśmy natomiast łączna publikację dla całej Eurozony, która osiągnęła najlepsze rezultaty od 67 miesięcy.


Delikatne osunięcia jedynie we Włoszech

Pozytywne wyniki PMI podsumowuje poniższy screen. Hiszpania, Niemcy i Francja znalazły się na nowych szczytach, jedynie Włochy notowały niższy wynik (cały czas jednak wyraźnie nad neutralnym pułapem 50:00):

Źródło: pl.investing.com
Źródło: pl.investing.com

Końcówka 2016 roku pokazała, że gospodarka strefy euro ma się bardzo dobrze. Główny wskaźnik PMI znalazł się na najwyższych poziomach od 2011 roku.

Źródło: IHS Markit
Źródło: IHS Markit

Zdaniem Chrisa Williamsona, głównego ekonomisty IHS Markit „finalna publikacja PMI za 2016 roku, która okazał się jeszcze silniejsza od danych wstępnych, pokazuje, że początek 2017 roku powinien być bardzo korzystny. Wiele zależy jednak od wydarzeń politycznych na przestrzeni kolejnych miesięcy.”

Europejska waluta w górę

W związku z publikacją informacji odnośnie PMI za grudzień, EUR/USD wzrastał o kilkadziesiąt pipsów, nie udało mu się jednak pokonać maksimów sesji środowej:

EUR/USD M5
EUR/USD M5

W przypadku EUR/GBP ruchy były jeszcze dynamiczniejsze. Ponownie jednak nie doszło do przebicia dziennych szczytów – te jak na razie stanowią opór dla byków:

EUR/GBP M5
EUR/GBP M5

Pełna treść raportu IHS Markit dostępna pod linkiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here