Naga MarketsCzłowiek w bluzie z kapturemNowy raport firmy Chainalysis wykazuje, że Europa Wschodnia stoi za większą aktywnością w darknecie niż inne regiony świata. To tam też powstaje najwięcej oprogramowania typu ransomware.

  • Chainalysis zbadało temat darknetu pod kątem regionów świata.
  • Okazało się, że liderem na tym rynku jest Europa Wschodnia.

Europa Wschodnia niechlubnym liderem

Firma Chainalysis stwierdziła, że ​​to na terenie Europy Wschodniej widać największą aktywność na rynku darknetu.

W jej raporcie zauważa się, że Europa Wschodnia jest odpowiedzialna za „większą aktywność na globalnym rynku darknetu niż w jakikolwiek innym regionie”.

Raport wspomina też o Hydrze, która funkcjonuje w darknecie i też pochodzi z tego regionu globu. Ponoć wygenerowała ona ponad 1,2 miliarda USD przychodów w kryptowalutach w okresie między czerwcem 2019 a lipcem 2020 roku. Platforma jest jednym z największych na świecie rynków darknetu, mimo że obsługuje wyłącznie klientelę z Europy Wschodniej.

Kryptowaluty w darknecie

Chainalysis szacuje też, że 1,4 proc. rocznego wolumenu rynku kryptowalut w Europie Wschodniej o wartości 41 miliardów USD jest transferowane do nielegalnych podmiotów. W ujęciu procentowym większy wolumen rejestruje się tylko w Ameryce Łacińskiej, gdzie chodzi o 1,6 proc. całkowitego wolumenu.

Europa Wschodnia jest również domem dla „najlepiej zarabiających administratorów sieci ransomware i operatorów ransomware-as-a-service”.

Pomimo wysokiego poziomu cyberprzestępczości opartej na kryptowalutach w regionie, w raporcie zauważono też, że Europa Wschodnia zrobiła duży postęp w adopcji aktywów kryptograficznych. Niechlubnymi liderami pod kątem działalności po ciemnej stronie sieci są Ukraina i Rosja. Oba kraje zajmują dwa pierwsze miejsca w Global Crypto Adoption Index Chainalysis.

Około 85 proc. europejskich transferów kryptowalut jest opisanych jako transakcje o „profesjonalnej wielkości”, czyli o wartości ponad 10 000 USD.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here