Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) wzrośnie do 1,25. Tonący dolar zatopi europejskie giełdy?Wiele z tegorocznych najlepiej prosperujących europejskich sektorów tj. technologia, chemikalia czy opieka zdrowotna – obejmuje firmy sprzedające najwięcej poza regionem, a ich zyski spadają wraz z umacniającym się euro i stale słabnącym dolarem amerykańskim. To może spowodować silne tąpnięcie na europejskich akcjach, które wyjątkowo dobrze radziły sobie w tym roku w trakcie pandemii. Kurs EUR/USD koryguje trzeci dzień z rzędu po dotarciu we wtorek do poziomu 1,20. „Edek” oscyluje w czwartek w okolicach poziomu 1,18.

  • 12-procentowy wzrost euro względem dolara nie powinien zmienić trendu
  • Technologia, opieka zdrowotna i podstawowe produkty mogą być najbardziej podatne na aprecjację europejskiej waluty

Rosnące euro obije się na wynikach eksporterów ze wspólnej strefy

Jednocześnie inwestorzy twierdzą, że po 12-procentowym wzroście  euro względem dolara w ciągu zaledwie pięciu miesięcy od rozpoczęcia shut-downu, przed wspólną walutą mogą być dalsze zyski.Technologia, opieka zdrowotna i podstawowe produkty mogą być bardziej podatne na aprecjację waluty niż sektory takie jak nieruchomości, usługi komunalne, handel detaliczny, telekomunikacja czy banki – uważa Emmanuel Cau, szef strategii kapitałowej w Barclays Plc.

Grupy branżowe sprzedające najwięcej oraz najmniej w Europie. Źródło: Bloomberg

Jak dotąd, w drugiej połowie 2020 roku, notowania giełdowe zależały głównie od tego jakiego rodzaju jest biznes. Przykładowo technologia utrzymała swoje najlepsze wyniki rynkowe w Europie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, pomimo największej ekspozycji na sprzedaż poza regionem.

Silniejsza wspólna waluta nie będzie miła dla eksporterów ze strefy euro – twierdzi Robert Greil, główny strateg w firmie Merck Finck.

UBS Wealth Management oczekuje również dalszego osłabienia dolara pod presją Rezerwy Federalnej i polityki administracji USA. Dolar amerykański (USD) będzie dalej słabnąć bez względu na to, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w listopadzie, przekonują eksperci.

Również Europejski Bank Centralny (EBC) zwraca na coraz mocniejszą walutę. Główny ekonomista Philip Lane powiedział na konferencji internetowej we wtorek, że „kurs euro do dolara ma znaczenie” i zauważył, że kurs ten wpływa na politykę pieniężną, powodując zmniejszenie zysków eksporterów.

Euro oddaje pola dolarowi po teście poziomu 1,20

We wtorek euro wzrosło powyżej 1,20 dolara po raz pierwszy od ponad dwóch lat, a wraz ze spadkiem realnych stóp procentowych w USA powinno zbliżyć się do „parytetu siły nabywczej” ok. 1,25 dolara do końca przyszłego roku, uważa Greil z firmy Merck Finck.

W czwartek notowania pary EUR/USD spadają trzecią sesję z rzędu docierając do poziomu 1,18. Jednak dopiero przebicie sierpniowego dołka w okolicach 1,17 mogłoby wywołać silniejsza korektę w kierunku poziomu wsparcia 1,16 i 1,15. Mimo wszystko główny trend wzrostowy wydaje się niezachwiany, a trwałe przebicie oporu 1,20 otworzy drogę do wspominanego poziomu 1,25.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here