Naga MarketsDeFiZ raportu opublikowanego przez Chainalysis wynika, że Europa Środkowa, Północna i Zachodnia stała się największą gospodarką kryptowalutową na świecie za sprawą zdecentralizowanych finansów (DeFi). W ciągu ostatniego roku region ten przetworzył transakcje w wirtualnych walutach o łącznej wartości biliona USD. Pozycję lidera zawdzięcza on m.in. spadkowi aktywności handlowej w Azji Wschodniej.

Europa największą światową gospodarką kryptograficzną

Z analizy przeprowadzonej przez platformę Chainalysis wynika, że udział Azji Wschodniej w wolumenie obrotu wirtualnymi walutami znacznie spadł od ubiegłego roku. Podczas gdy jeszcze na początku stycznia 2020 r. region ten górował nad pozostałymi, w kolejnych miesiącach na prowadzenie zaczęła wychodzić Europa Środkowa, Północna i Zachodnia oraz Ameryka Północna.wolumen-obrotu-kryptowalutami-w-poszczegolnych-regionach
Wolumen obrotu kryptowalutami w poszczególnych regionach. Źródło: blog.chainalysis.com

W zeszłym tygodniu Chiny dopięły swego, sprzeciwiając się operacjom związanym z kryptowalutami. Wyżej przedstawiony wykres pokazuje jednak, iż w Azji Wschodniej mocny spadek pod względem ilości przetwarzanych transakcji w wirtualnych walutach nastąpił o wiele wcześniej.

Co doprowadziło do wzrostu?

Analitycy zaznaczyli, że głównym katalizatorem, który wypchnął części Europy (oprócz Wschodniej) na prowadzenie, był rozwijający się sektor DeFi. Obok wzrost ten został napędzony również za sprawą wejścia na rynek inwestorów instytucjonalnych. W raporcie zwrócono uwagę także na zwiększoną aktywność detaliczną. 

Transfery kryptowalut o wartości ponad 10 mln USD na terenie Europy Środkowej, Północnej i Zachodniej zaczęły być widoczne w lipcu 2020 r. Wartość wszystkich transakcji przeprowadzonych przez firmy i instytucje na tym terenie wynosiła wówczas 1,4 mld USD. Do czerwca br. wzrosła ona do poziomu 46,3 mld USD.

Z obserwacji Chainalysis wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy większość dużych transferów o wymiarze instytucjonalnym trafiła na platformy DeFi. Co więcej, znaczna część z nich została dokonana na blockchainie Ethereum. 

Musimy pamiętać, że inwestorzy instytucjonalni najbardziej zainteresowani są przechowywaniem kryptoaktywów w celu generowania zysków bez konieczności sprzedaży, np. poprzez ich pożyczanie. Tego typu cel kieruje ich na platformy DeFi” – podkreśla Katarzyna Wabik (Community & Marketing Manager w Binance) w przesłanym nam komunikacie prasowym.

Europa Środkowa, Północna i Zachodnia, jest obecnie największym kontrahentem transakcji kryptowalutowych dla pozostałych regionów. Z raportu wynika również, iż część ta stanowi kluczowe źródło płynności dla inwestorów z całego świata. Jeżeli chodzi o największego partnera handlowego w tym zakresie, jest nim Ameryka Północna. Następne miejsce należy kolejno do Azji Wschodniej, Środkowej i Południowej oraz Europy Wschodniej. 

invest

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here