Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) spadnie do 4,35. Kurs złotego wspierany poprawą nastrojówWiększość walut Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) ustabilizuje się w ciągu najbliższych 12 miesięcy, wykazał najnowszy sondaż przeprowadzony przez Reutersa. Polski złoty i inne waluty regiony zostaną podbudowane poprawą nastrojów dotyczących ryzyka, gdy inwestorzy ignorują obawy o wzrost liczby przypadków koronawirusa i koncentrują się na nadziejach na ożywienie gospodarcze. Polski złoty traci w czwartek do dolara, a kurs USD/PLN wzrasta ponownie powyżej 3,72 zł.

  • Ożywienie globalnej aktywności gospodarczej powinno sprzyjać walutom Europy Środkowo-Wschodniej
  • Niektórzy uczestnicy rynku spekulują, że polski bank centralny może interweniować w celu osłabienia złotego
  • Burzliwa scena polityczna w Rumunii oraz podwójny deficyt w budżecie i na rachunku obrotów bieżących będzie ciążyć na rumuńskim leju

Korona czeska pozostanie liderem w regionie. EUR/PLN z celem na 4,35

Kurs euro do dolara europa kontynentPonowne otwarcie gospodarek pomogło walutom Europy Środkowej odzyskać siły po tym, jak zderzyły się z szokiem gospodarczym we wczesnych stadiach pandemii. Dodatkowo niedawny wzrost liczby infekcji nie osłabił znacząco optymizmu inwestorów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bazowy scenariusz dla globalnej gospodarki, który przewiduje ożywienie globalnej aktywności gospodarczej będzie pozytywny dla nastrojów związanych z ryzykiem na rynkach finansowych, co powinno sprzyjać także walutom Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Radomir Jac, główny ekonomista Generali Investments CEE w Pradze.

Według sondażu korona czeska ma zostać liderem w regionie.

Czeska waluta jest wspierana przez stosunkowo wciąż bardzo solidne fundamenty czeskiej gospodarki. Różnica stóp procentowych również pozostaje korzystna, a czeski bank centralny nie wydaje się planować dalszego poluzowania warunków monetarnych – powiedział Jac.

Od marca czeski bank centralny trzykrotnie obniżył główną stopę procentową, łącznie o 200 punktów bazowych, do 0,25%, ale gubernator Jiri Rusnok oznajmił niedawno, że dalsza obniżka może zagrozić stabilności finansowej.

Wyniki ankiety wskazały również, że polski złoty umocni się o 1,1% do 4,35 względem euro w ciągu najbliższych 12 miesięcy, podczas gdy węgierski forint umocni się o 0,9% do poziomu 343.

Marcin Sulewski, ekonomista w Santander Bank Polska stwierdził, że nie spodziewa się, aby rosnąca liczba przypadków koronawirusa wystraszyła rynek, mimo że dzienne wskaźniki infekcji w Polsce osiągnęły rekordowy poziom w ciągu ostatniego tygodnia.

Kluczowym założeniem jest to, że nikt lub bardzo niewiele osób nie spodziewa się, że tak surowe obostrzenia, jak podczas pierwszej fali, mogą zostać teraz przywrócone – powiedział.

Niektórzy uczestnicy rynku spekulowali, że polski bank centralny może interweniować w celu osłabienia złotego po tym, jak w czerwcu decydenci oświadczyli, że ożywienie gospodarcze w Polsce może zostać „zniwelowane przez brak widocznego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu pandemicznego”.

Ryzyko interwencji walutowej w Polsce zmniejszyło się naszym zdaniem w ostatnich tygodniach – dodał Sulewski.

Sondaż pokazał również, że burzliwa scena polityczna w Rumunii oraz podwójny deficyt w budżecie i na rachunku obrotów bieżących będzie ciążyć na rumuńskim leju w nadchodzącym roku. Oczekuje się, że spadnie o prawie 1,0% wobec euro do 4,88.

Seria wyborów zaplanowanych pod koniec tego roku i późniejsze perspektywy fiskalne niosą ze sobą ryzyko dla leja i ratingu państwa – podsumował Jakub Kratky, analityk finansowy w Generali Investments CEE.

Polski złoty (PLN) oddaje pola dolarowi w czwartek

Notowania pary walutowej USD/PLN po spadku w środę do poziomu 3,6940 silnie odbiły w czwartek. Do godziny 11:00 kurs oscyluje powyżej poziomu 3,72, jednak aby mówić o odreagowaniu wzrostowym cena musi pierw przebić lokalny poziom oporu 3,7550, co umożliwiłoby odreagowanie w kierunku okrągłego poziomu 3,80. Z drugiej strony dalsza deprecjacja dolara powinna zepchnąć kurs w rejon 3,65, gdzie przebiega wzrostowa linia trendu.

Kurs USDPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here