Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) spadnie przez lock-down. Kurs dolara słaby do wyborówMożliwość korekty w kierunku silniejszego dolara (USD) może znaleźć podstawy w ciągłym rozprzestrzenianiu się COVID-19 na świecie w porównaniu z coraz stabilniejszą sytuacją w USA. Kurs EUR/USD, który spadł w piątek do 1,18 z blisko dwuletnich maksimów na poziomie 1,1956, skorzystał na stosunkowo pozytywnych perspektywach wzrostu w USA. Według analityków MUFG banku sytuacja w Europie może podważyć siłę euro w nadchodzących tygodniach. Z kolei według ekonomistów z Westpac ponowne nałożenie ograniczeń w Europie może zmniejszyć ostatnie zyski euro.

  • Niektóre dane z UE pokazują wyraźne spłaszczenie aktywności gospodarczej
  • Proces ratyfikacji funduszu naprawczego UE został obecnie faktycznie wstrzymany
  • Podstawowy trend deprecjacji USD prawdopodobnie utrzyma się do wyborów w USA

EUR/USD: ryzyko spadku w tle dalszego rozprzestrzeniania się COVID-19 w Europie – MUFG

–  7-dniowa średnia dziennych zachorowań na COVID w USA nadal wyraźnie spada, spadając ze szczytu 67 tys. 22 lipca do 47,5 tys. w minionym tygodniu. Jest to ostry kontrast z sytuacją w Europie – napisano w raporcie.

Eksperci wskazują, że największe kraje europejskie dotknięte COVID odnotowały 7-dniowy średni dzienny wzrost z 2,4 tys. w dniu 14 lipca do 12,5 tys. w minionym tygodniu. Wpływ tego nie jest jeszcze widoczny w oficjalnych danych ekonomicznych, ale niektóre dane pokazują wyraźne spłaszczenie aktywności gospodarczej, co niewątpliwie znajdzie odwzorowanie w oficjalnych danych.

Hiszpania zasługuje na szczególną uwagę. Wczoraj zgłoszono 3715 nowych przypadków, czyli najwyższy jednodniowy wzrost od 23 kwietnia. Gdzie indziej bezpośrednie wzrosty są stosunkowo niewielkie, ale kierunek budzi obawy. We Włoszech odnotowano wczoraj 642 nowe przypadki, najwięcej od 23 maja. Wzrosty w Niemczech spowodowały, że kanclerz Merkel zawiesiła dalsze złagodzenie ograniczeń – dodano.

W raporcie stwierdzono również, że uczestnicy rynku będą coraz bardziej wrażliwi na dalsze informacje dot. możliwego shut-downu w Europie i dopóki sytuacja nie zostanie ustabilizowana, dopóty rośnie ryzyko deprecjacji euro.

Kus EUR/USD: Ponowne nałożenie ograniczeń odbije się na sile euro – Westpac

Obawa przed wzrostem liczby przypadków COVID-19 może zepsuć ścieżkę powrotu aktywności gospodarczej w Europie. Według ekonomistów z Westpac dalsze ponowne nałożenie ograniczeń może osłabić ostatnie zyski EUR.

Europejskie lato łagodzenia blokad zostało naznaczone przez odradzające się przypadki COVID w Hiszpanii i Francji oraz Chorwacji, Grecji i w innych krajach Europy Wschodniej. Może to spowodować ponowne nałożenie ograniczeń dotyczących podróżowania i dystansowania się, a tym samym osłabić ścieżkę ostatniego odrodzenia aktywności gospodarczej – stwierdzono w raporcie.

Proces ratyfikacji funduszu naprawczego UE został obecnie faktycznie wstrzymany. Doniesienia medialne ze spotkania „oszczędnej czwórki” mające na celu omówienie sposobu zapewnienia rabatów budżetowych w przypadku odnotowania dochodów z funduszu naprawczego wzbudziły pewne obawy, że droga do ratyfikacji może być trudniejsza niż się spodziewano.

W ciągu najbliższych dni zostaną opublikowane ważne dane, w szczególności wstępne sierpniowe wskaźniki PMI i niemieckie IFO.

Jakiekolwiek oznaki obaw o osłabiającą się aktywność mogą spowodować spadek zaufania i zwiększyć ryzyko zniesienia ostatniego trendu wzrostowego na EUR/USD, nawet jeśli podstawowy trend deprecjacji USD prawdopodobnie utrzyma się do wyborów w USA – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również inne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here