Naga MarketsUEW tym tygodniu rządy zapowiedziały środki mające na celu wsparcie gospodarki strefy euro w obliczu poważnego szoku wywołanego koronawirusem. Ekonomiści z ABN Amro podali swoje prognozy dla całej strefy. W ocenie analityków z Natixis, EBC zmarnował okazję na wprowadzenie i skup euroobligacji. Tymczasem Niemcy stoją w obliczu recesji i początku epidemii, a eksperci z Danske Banku oczekują spadku pary EURUSD do poziomu 1,05.


Strefa euro: Decydenci opracowują znacznie poważniejsze środki – ABN Amro

flaga unii w Brukseli na tle niebaW całej strefie euro miary fiskalne i płynności wynoszą około 2 bln EUR (około 18% PKB). Biorąc pod uwagę rozmiar szoku gospodarczego, rządy i EBC będą prawdopodobnie musiały zrobić więcej. W ciągu ostatnich kilku dni decydenci strefy euro zaczęli opracowywać znacznie poważniejszą reakcję – napisano w raporcie.

Eksperci oczekują, że spadek PKB będzie jeszcze większy w drugim kwartale niż w pierwszym. Prognozują skurcz gospodarki strefy o około -2% kw./kw. w pierwszym kwartale i o około -3% w drugim kwartale, ale ryzyko prognoz przechylone jest w dół (może być jeszcze gorzej).

Strefa euro: Zmarnowana szansa – Natixis

Zdaniem Patricka Artusa z Natixis wprowadzenie instrumentu typu „euroobligacja”, który sfinansowałaby dodatkowe wydatki publiczne i pomógł uniknąć wzrostu zadłużenia poszczególnych krajów, pokazałoby solidarność między krajami strefy euro.

Aby zapobiec kryzysowi długu państwowego w strefie euro związanemu z rozszerzaniem się spreadów rentowności obligacji, wprowadzono możliwość konkretnego zakupu przez EBC obligacji rządowych krajów w trudnej sytuacji – wskazano w raporcie.

Ta decyzja wyeliminuje ryzyko kryzysu zadłużenia, ale doprowadzi do jeszcze większej nadwyżki płynności. Możliwa była inna strategia: emisja euroobligacji finansujących dodatkowy deficyt budżetowy wszystkich krajów – dodano.

Niemcy w obliczu początku epidemii

niemiecka flaga na tle niebaSzef niemieckiego Instytutu Roberta Kocha (RKI), Lothar Wieler, ostrzegł w środę: „jesteśmy w przeddzień początku epidemii”. Dodał, że:

 • Musimy poczekać i sprawdzić, czy działają środki ograniczające rozprzestrzenianie wirusa;
 • Oczekuje, że ciepła pogoda pomoże w walce z wirusem;
 • Potrzebujemy testów na przeciwciała, aby zobaczyć, kto jest odporny na wirusa.

Dziś niemiecki ośrodek kontroli chorób i epidemii podał, że łączna liczba potwierdzonych przypadków wyniosła 31,554, potwierdzając jednocześnie 149 zgonów.

Niemiecki ekonomista IFO: PKB może spaść w tym roku o 5-20%

Po opublikowaniu ostatniej niemieckiej ankiety biznesowej IFO ekonomista instytutu powiedział, że w tym roku PKB największej gospodarki w Europie może spaść o 5-20%. Dodał, iż:

 • Stopień spadku zależy od długości przestoju firm;
 • Zakładamy, że przez co najmniej dwa kwartały nastąpi poważna recesja;
 • Odsetek firm pesymistycznie nastawionych znacznie wzrósł w ostatnich dniach;
 • Niemiecki wskaźnik produkcji osiągnął najniższy poziom od sierpnia 2009 r.;
 • Nastroje nigdy nie spadły tak silnie jak obecnie w sektorze usług;
 • Sklepy spożywcze i apteki to jedne z niewielu obszarów, w których poprawił się klimat biznesowy.

Scholz: Rząd robi wszystko, co w jego mocy

Rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby poradzić sobie z ekonomicznym skutkiem kryzysu koronawirusowego, powiedział w środę niemiecki minister finansów Olaf Scholz. Minister dodał także, że:

 • Na razie nie ma planu rozwiązania kryzysu;
 • Przed nami ciężkie tygodnie, ale musimy zwyciężyć;
 • Koncentrujemy się na ukierunkowanych działaniach wspierających firmy i obywateli.

Tymczasem minister sprawiedliwości Lambrecht powiedział w wywiadzie dla Handelsblatt, że rząd jest gotowy w pełni znacjonalizować firmy na wypadek poważnego kryzysu.

Musimy chronić naszą strukturę gospodarczą podczas kryzysu i zapobiec wyprzedaży lub rozpadowi ważnych firm – oznajmił

Kurs EURUSD z celem na 1,05 – Danske Bank

Analitycy Danske Banku uważają, że inne waluty bardziej skorzystają na optymizmie z powodu luzowania polityki fiskalnej i monetarnej niż euro.

Wydaje się, że kurs EURUSD jest zasadniczo wspierany przez nastroje na ryzyko, ponieważ rośnie optymizm w odniesieniu do koronawirusa i skuteczności podejmowanych działań pieniężnych i fiskalnych – napisano w raporcie.

Wczoraj, kiedy spadła zmienność, spready się zawęziły, EUR nadal nie był w stanie utrzymać zysków. Możliwości wzrostów na parze EURUSD są na razie mocno ograniczone, nawet jeśli rynki ulegną poprawnie. Nadal prognozujemy spadek do poziomu 1,05 w perspektywie 1M i 1,07 w horyzoncie 12M – podsumowano.

Szukasz informacji o rekomendacjach banków na Forex? Sprawdź nasz cotygodniowy raport o dużych bankach. Pobierz raport!
73.2% detalicznych kont CFD traci pieniądze.
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here