Naga MarketsECB Interest Rate DecisionUnia Europejska znalazła się na rozdrożu. Decyzje, które zostaną podjęte w przeciągu najbliższych miesięcy mogą zaważyć na przyszłym kształcie Europy przez wiele kolejnych lat. Do tej pory unijni oficjele byli w stanie zamiatać problemy pod dywan – w końcu miarka się przebrała i muszą poradzić sobie z konfliktami na dwóch przeciwległych biegunach granic Starego Kontynentu. Grecki i ukraiński kryzys to zbyt dużo dla Unii – w ostatecznym rozrachunku najbardziej pokrzywdzona może być Ukraina.


George Soros: „Unia odda Ukrainę Rosji”

"Europa odwraca się od Ukrainy" - Goerge Soros
“Europa odwraca się od Ukrainy” – Goerge Soros

O ile problem Grecji jest wieloletni, zagmatwany i w grę wchodzi stabilność unii monetarnej, to sprawa Ukrainy jest zdaniem Goerga Sorosa niezwykle przejrzysta. Rosja z Władimirem Putinem na czele występuje w roli agresora, Ukraina podejmuje natomiast próby obrony wartości i zasad, na których została zbudowana Europa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ciężka praca pochłoniętej wewnętrznymi rozłamami, kryzysem gospodarczym oraz konfliktem zbrojnym Ukrainy są jednak niedoceniane przez włodarzy unijnych. Ich oczkiem w głowie stał się bowiem grecki syn marnotrawny, który pomimo swoich rozlicznych błędów za każdym razem znajdzie oparcie w pełnych worków z pieniędzmi ramionach UE. Ukraińcy mogą liczyć natomiast jedynie na czcze obietnice i obserwować jak Europa stopniowo zaczyna ustępować Putinowi.

„Putin chce doprowadzić do całkowitego załamania Ukrainy – finansowego i politycznego. Destabilizacja kraju pozwoli mu przejąć pokaźną strefę wpływów przynajmniej we wschodniej części Ukrainy i odbudować ją na własnych zasadach”twierdzi Goerge Soros.

Upadek Ukrainy coraz bliższy

Putin tylko czeka na przejęcie upadłej Ukrainy
Putin tylko czeka na przejęcie upadłej Ukrainy

Finansowa zapaść naszych wschodnich sąsiadów wysłała pierwszy sygnał ostrzegawczy już w lutym, kiedy wartość ukraińskiej hrywny osunęła się w przeciągu kilku dni o 50% a Bank Ukrainy musiał wpompować ogromne sumy pieniędzy w sektor bankowy, aby zapewnić jego płynność. Punkt kulminacyjny osiągnięto 25 lutego kiedy bank centralny wprowadził kontrolowany przepływ dóbr importowanych oraz podniósł stopy procentowe do 30%.

Co prawda problem udało się zażegnać, jednak krótkoterminowa zapaść wyraźnie podważyła zaufanie publiczne do ukraińskiego rządu, lokalnych banków oraz przedsiębiorstw. Silnie naciągnięte zostały warunki, na podstawie których Ukraina otrzymuje środki zapomogowe od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Poszczególni członkowie strefy euro – borykający się z własnymi problemami budżetowymi – nie wykazują natomiast chęci dodatkowego wsparcia Ukraińców bezpośrednio z państwowych skarbców. Ukraina osuwa się więc po krzywej bankructwa, zmierzając nieuchronnie w stronę, po której czeka na nią jedynie Rosja.

Zalew uchodźców rozpocznie drugą Zimną Wojnę?

Druga Zimna Wojna?
Druga Zimna Wojna?

Jeżeli Putin zrealizuje swój plan i doprowadzi do całkowitej zapaści ukraińskiego systemu politycznego i finansowego, wtedy zdaniem George’a Sorosa czeka nas druga Zimna Wojna. Europę zalać mogą nawet dwa miliony ukraińskich uchodźców, którzy nie zgodzą się na rządy Kremla.

Bardziej prawdopodobny scenariusz zakłada dalsze utrzymywanie Ukrainy na granicy bankructwa przez Unię Europejską. Spowoduje to jednak w końcu, że lokalni oligarchowie odwrócą się od Zachodu i skierują swoje oczy na Wschód, szukając pomocy u Putina. Czy będziemy mogli mówić wtedy o powstaniu Nowej Ukrainy i klęsce Unii Europejskiej w wieloletnich próbach przyłączenia Kijowa do zachodniej części kontynentu?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here