Naga Markets

Ostatnie dni nie są zbyt łaskawe dla europejskiej gospodarki. Stale rosnąca liczba pozytywnie zdiagnozowanych przypadków zakażenia koronawirusem daje się we znaki również rynkom finansowym. Druga fala pandemii już zmusiła niektóre kraje jak Czechy i Holandia do wprowadzenia częściowego lockdownu. Okazuje się jednak, że to może być dopiero początek. Gotowość do wprowadzenia ograniczeń w razie potrzeby zapowiedziała bowiem także niemiecka kanclerz Angela Merkel a w Paryżu już wprowadzono godzinę policyjną. Na zaostrzenie restrykcji gotowy jest także brytyjski rząd.

  • Druga fala pandemii uderza w europejską gospodarkę
  • Na rynkach finansowych rośnie niepewność
  • Widmo ponownego lockdownu uderza w europejskie rynki

Europa szykuje się na ponowny lockdown

Po rynkowym optymizmie z początku tygodnia nie ma już śladu. Wraz z kolejnymi rekordami ilości pozytywnie zdiagnozowanych przypadków zakażenia koronawirusem rosną obawy o ponowny lockdown. Inwestorzy doskonale pamiętają jednak z czym wiąże się takie zamknięcie gospodarki. Fakt ten sprawia, że na rynkach finansowych znów zagościł strach i niepewność.DAX najniżej od 2 tygodni

Niemiecki indeks DAX 30 (GER30), w skład którego wchodzi 30 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie (dobieranych na podstawie kapitalizacji rynkowej i płynności) spada dziś o poranku o ponad 2,6 proc. powiększając tym samym zasięg trwającej od wtorku deprecjacji do ponad 4,2 proc. Fakt ten sprawił, że notowania niemieckiego indeksu znalazły się na najniższym poziomie od dwóch tygodni.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

Unijni przywódcy nie radzą sobie z pandemią

Kanclerz Niemiec Angela Merkel apeluje do obywateli o przestrzeganie zasad higieny i dystansu społecznego oraz unikanie zgromadzeń. Bloomberg zwraca jednak uwagę, że europejscy przywódcy borykają się z opracowaniem skutecznej strategii walki z pandemią, która mogłaby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, bez konieczności wprowadzenia szeroko zakrojonego lockdownu, który wiosną przyczynił się do potężnej zapaści gospodarczej.

Minister w kancelarii niemieckiej kanclerz Helge Braun przyznał, że środki uzgodnione dla obszarów dotkniętych kryzysem – w tym zamykanie barów i restauracji o 23:00 oraz przedłużenie obowiązkowego noszenia masek – prawdopodobnie nie wystarczą, aby okiełznać „ogromną dynamikę infekcji” obserwowaną w ostatnich dniach.

– Nie może być absolutnie żadnych wątpliwości, że jest to początek bardzo szerokiej drugiej fali – powiedział w czwartek w wywiadzie dla telewizji ARD wykwalifikowany lekarz medycyny Braun dodając, że im dłużej czekamy i im bardziej jesteśmy niezdecydowani, tym bardziej ma to kluczowe znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla naszej gospodarki.

XTB

Część przywódców wnioskuje o ponowne zamknięcie granic jak miało to miejsce wiosną. Angela Merkel uważa jednak, że ograniczenia te są niepotrzebne i byłyby one nieskuteczne.

– Z ekonomicznego punktu widzenia nie możemy sobie pozwolić na drugą falę z takimi samymi konsekwencjami jak wiosną. To, co zrobimy, a czego nie zrobimy w najbliższych dniach i tygodniach, będzie kluczem do pytania, jak przetrwamy tę pandemię – powiedziała Merkel.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułUE naciska na UK w sprawie umowy handlowej przed szczytem w Brukseli
Następny artykułPre-Market: Ważne dane dla dzisiejszej sesji – głównie z USA. Co dalej z indeksami?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here