Naga Markets

Europa nie odetchnie. Długa droga podwyżek stóp procentowych - EBCZdaje się, że zapewnienia o zmniejszaniu tempa podwyżek stóp procentowych w kolejnym roku mogą być mrzonką dla naiwnych – wynika z ostatnich słów decydentów politycznych. Członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przyznał we wtorek, że centralna instytucja finansowa strefy euro ma jeszcze “długą drogę do przebycia” w kwestii walki z inflacją.

  • Europę czeka jeszcze długa droga do podwyżek stóp procentowych
  • Inwestorzy muszą przyszykować się na dalsze podwyżki
  • Decydenci są zdania, że EBC musi być “bardziej uparte od samej inflacji”
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

EBC: Europę czekają dalsze działania przeciw-inflacyjne

Prezes Bundesbanku i członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Joachim Nagel zauważył w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla “Frankfurter Allgemeine Zeitung“, że centralna instytucja finansowa strefy euro ma jeszcze “długą drogę do przebycia“, jeśli chodzi o podnoszenie stóp procentowych w celu walki z rosnącą inflacją.

Inwestorzy nie powinni oczekiwać szybkiej zmiany retoryki banki, wynika ze słów Nagela, mimo, iż banki centralne starały się uspokoić inwestorów twierdząc, że rok 2023 będzie stał pod znakiem spowalniania tempa podwyżek.

Jestem przekonany, że to nie koniec podwyżek stóp – podkreślił, nalegając jednocześnie, że EBC musi być “bardziej uparte” niż “uparta jest sama inflacja“. Mówiąc o opcjach redukcji długu rządowego Nagel zalecił, że “powinniśmy zacząć kurczyć nasz portfel obligacji na początku przyszłego roku, na przykład pozwalając istniejącym obligacjom wygasnąć w sposób przyjazny dla rynku.

wykres Porównanie stóp proc. poszczególne regiony 02.11.2022
Porównanie stóp proc. poszczególne regiony 02.11.2022

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty futures:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Tymczasem gubernator Banku Francji powiedział pod koniec ubiegłego tygodnia, że Europejski Bank Centralny musi być ostrożny w sposobie, w jaki będzie podchodził do zacieśniania ilościowego, mimo że spodziewa się szybkich ruchów w kierunku normalizacji stóp procentowych.

Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała w czwartek, że ograniczenie programu skupu aktywów (APP) będzie formalnie omawiane przez radę zarządzającą banku w grudniu. Decydenci wskazali również, że widzą oni neutralną stopę na poziomie 2% oraz, że EBC będzie elastyczny w kwestii przyszłych podwyżek stóp i że nie ma obowiązku wprowadzenia kolejnej podwyżki o 75 punktów bazowych.

XTB

Autor poleca również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułŚrodowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 02 listopada 2022 roku
Następny artykułPrognozy FOMC: Powell na rozdrożu. Co drugi inwestor kupuje dolary
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here