Naga MarketsPaneuropejski regulator, European Securities and Markets Authority (ESMA) rozpoczyna kolejny etap przygotowań do ograniczenia wolności inwestorów detalicznych na rynku instrumentów pochodnych – w tym kontraktów różnic kursowych oraz opcji binarnych. Rozpoczęte dzisiaj konsultacje publiczne mają dać odpowiedź jak brokerzy i firmy inwestycyjne zapatrują się na proponowane zmiany legislacyjne.


Bardzo niski lewar w przypadku CFD i całkowity koniec rynku OB?

15 grudnia zeszłego roku, ESMA publikowała oświadczenie, w którym wyjaśniała, że ma zamiar skorzystać ze swojego mandatu przysługującego na podstawie Artykułu 40 regulacji MiFIR, zwiększając poziom ochrony traderów indywidualnych w zakresie marketingu, dystrybucji oraz sprzedaży derywatów.

„ESMA z zaniepokojeniem obserwuje branżę produktów spekulacyjnych takich jak CFD, w tym rynek Forex spot, oraz opcji binarnych i już wcześniej wdrażała odpowiednie działania regulacyjne w tym zakresie. Część komisji nadzoru na poziomie krajowym wdrażała własne miary mające na celu ograniczeni aktywności inwestorów detalicznych w tym zakresie” – czytamy w oświadczeniu regulatora.

W najnowszym dokumencie (datowanym na 18 stycznia), ESMA informuje natomiast o otwarciu okna konsultacyjnego, w którym czeka na opinie przedstawicieli branży, brokerów i firm inwestycyjnych w zakresie proponowanych zmian. Panel zostanie zamknięty 5 lutego 2018, a w przeciągu kolejnych kilku miesięcy regulator ma podać wstępną decyzję.

Opublikowane oświadczenie potwierdza jakie zmiany wdrożyć chce instytucja – wejście w życie MiFID II jest już praktycznie potwierdzeniem, że ograniczenia będą miały miejsce i najpewniej doprowadzą do końca europejskiego rynku opcji binarnych.

Jakie ograniczenia mogą nas czekać jeszcze w 2018?

W przypadku kontraktów różnicy kursowej ESMA planuje między innymi:

  • Ograniczenie dźwigni do 1:30 lub nawet 1:5 w zależności od historycznej zmienności instrumentu bazowego, na podstawie którego kwotowany jest instrument pochodny
  • Wprowadzenie zasady margin close-out (sytuacja, w której giełda lub broker zamyka wszystkie otwarte pozycje – dzieje się tak, gdy wartość aktywów netto spada do ustalonej z góry wartości depozytu zabezpieczającego)
  • Ochrona przed ujemnym depozytem gwarantująca klientowi ograniczenie potencjalnych strat
  • Ograniczenie w zakresie promocji tradingowych (popularnych bonusów)
  • Standaryzacja ostrzeżeń dotyczących ryzyka


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

5 KOMENTARZE

  1. 5 lutego kończy się okres konsultacji prowadzonej przez ESMA z przedstawicielami branży – decyzja w tej sprawie zapadnie natomiast nie wiadomo kiedy, może w tym roku, może w przyszłym. Brokerzy OB – np takie SpotOption – rezygnuja z oferty typowo pod opcje binarne, co moze oznaczac, ze wiedza o zblizajacym sie koncu rynku 😉 A co bedzie, zobaczymy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here