Naga Markets

Eurodolar wraca powyżej 1,05. Lepsze dane wspierają jastrzębie stanowisko EBCOpublikowane dzisiaj o godz. 11:00 ostateczne dane nt. PKB za III kwartał w strefie nieoczekiwanie wypadły lepiej, niż do tej pory sądzono. Odczyt wyniósł 0,3 proc. k/k i 2,3 proc. r/r. To wprawdzie historia, ale dane dały pretekst do powrotu spekulacji wokół potencjalnych ruchów Europejskiego Banku Centralnego w przyszłym roku.

Kurs EUR/USD wraca powyżej 1,05

Ostatnie komentarze (chociażby ze strony Philipe Lane’a – słynne “wiele już zrobiliśmy w temacie podwyżek“), mogły wpłynąć na zmniejszenie oczekiwań, co do skali “agresywności’ ECB w przyszłym roku. Tymczasem był to jeden z powodów ostatniej fali wzrostowej z okolic 0,95.

Lepsze PKB nieco podbiło EURUSD, który może próbować powrotu ponad 1,05. Wydaje się jednak, że o nowy szczyt ponad poniedziałkowe ekstremum przy 1,0594 może być trudno, biorąc pod uwagę pogarszający się sentyment na giełdach (tryb risk-off), a także wyczekiwania na dane o inflacji z USA i posiedzenie FED w przyszłym tygodniu. Opór można wyznaczyć w okolicach 1,0540.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Notowania AUDUSD próbują łamać linię kanału wzrostowego z ostatnich dwóch tygodni. Decyzja RBA z wczorajszego rana (podwyżka stóp o 25 punktów baz.) nie wsparła lokalnej waluty (mimo deklaracji o chęci dalszych podwyżek nie będą one z urzędu, a bardziej zależne od danych).

Wykres dzienny AUDUSD
Wykres dzienny AUDUSD

Tymczasem te wypadły nieco gorzej, niż oczekiwano – PKB w III kwartale wzrósł 0,6 proc. k/k. Dla rynku to pretekst potwierdzający tezę o mniejszej atrakcyjności dolara australijskiego, który dodatkowo podlega zwyczajowo presji z tytułu wahania globalnego ryzyka.


Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

BossaConotoxia
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCena soi pnie się w górę. Chiny wysyłają mieszane sygnały
Następny artykułMarcin Kiepas z Tickmill komentuje bieżące kursy walut. Puls Rynków, 7 grudnia 2022 r.
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.