Naga MarketsJednym z zaskakujących ruchów na rynkach walutowych w tym tygodniu było wybicie w górę kursu pary walutowej EUR/CHF, która osiągnęła najwyższe poziomy od października 2019 r. W ocenie ekspertów z ING jest to efekt rosnącego zaufania do globalnego ożywienia. Analitycy uważają, że kurs EUR/CHF jest na dobrej drodze do spełnienia ich prognozy na koniec roku na poziomie 1,15, a EUR/USD zmierza w kierunku 1,30.

  • EUR/CHF pozostaje pod dużą presją sprzedających od marca 2018 r.
  • Rośnie zaufanie do globalnego ożywienia. Obecnie dominują obawy o inflację, a nie wzrost
  • Spekulanci posiadają spore długie pozycje w CHF od końca 2019 r. i dopiero niedawno zaczęli je redukować

Kurs franka: byki redukują swoje pozycje na CHF

Pod względem cech, frank szwajcarski z pewnością znajduje się w koszyku bezpiecznych walut (defensywnych) o niskim dochodzie, podobnie jak jen japoński. Stopy procentowe szwajcarskiego banku centralnego były głęboko ujemne (na poziomie -0,75%) od czasu, gdy bank zrezygnował ze sztywnego kursu wymiany 1,20 na EUR/CHF w 2015 r. Para walutowa pozostaje pod dużą presją sprzedających od marca 2018 r. – kiedy to Donald Trump rozpoczął wojnę handlową.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dno zostało znalezione w pobliżu 1,05 w kwietniu 2020 r., u szczytu pesymizmu pandemicznego. SNB próbował oprzeć się sile CHF poprzez interwencję walutową – prawdopodobnie jedyne marginalne narzędzie, jakie pozostało w zestawie narzędzi monetarnych banku centralnego.

Rzeczywiście, masowa interwencja walutowa podjęta przez Bank w zeszłym roku – rezerwy walutowe wzrosły w zeszłym roku o 130 mld CHF – skłoniły Departament Skarbu USA do nazwania Szwajcarii manipulatorem walutowym. Jednak w tym roku wszystko się zmieniło. Rośnie zaufanie do globalnego ożywienia (obecnie dominują obawy o inflację, a nie wzrost), więc podejrzewamy, że inwestorzy ponownie zastanawiają się czy nadal istnieje potrzeba utrzymywania zapobiegawczych długich pozycji w CHF  – napisano w raporcie ING.

Źródło: BIS, ING

Na powyższym wykresie można zaobserwować dwie rzeczy:

  • Nagromadzenie depozytów w CHF, co doprowadziło do załamania kursu EUR/CHF w 2015;
  • Gwałtowny wzrost depozytów w CHF w III kw. 2019 r. miał miejsce u szczytu wojny handlowej między USA i Chinami. Depozyty w CHF wzrosły o 84 miliardy dolarów tylko w tym kwartale i wydaje się, że zostały one utrzymane aż do ostatnich danych za III kwartał 2020.

W miarę ustępowania obaw związanych z wojną handlową i globalną recesją spodziewamy się dalszego zmniejszania tych „zapobiegawczych” długich pozycji w CHF. Przypomnijmy, że kurs EUR/CHF był blisko 1,20, zanim wojna handlowa rozpoczęła się w marcu 2018 roku – dodano.

Kurs euro (EUR) również zyska na globalnym ożywieniu

Dodatkowo bardziej konwencjonalne dane dotyczące pozycji dostarczone przez CFTC wskazują, że spekulanci posiadają spore długie pozycje w CHF od końca 2019 r. i dopiero niedawno zaczęli je redukować.

Spekulanci redukują pozycje długie na CHF. Źródło: BIS, ING

Na powyższym wykresie można zaobserwować, że spekulanci zazwyczaj zajmują duże pozycje krótkie netto w CHF w korzystnych okresach dla rynków finansowych – ostatnio pod koniec 2017 r. i na początku 2018 r. ale także w latach 2005-2007, kiedy zsynchronizowane globalne ożywienie sprawiło, że Brent przekroczył 100 dolarów.

Jest to część naszej obecnej strategii, która zakłada wzrost głównej pary walutowej EUR/USD do poziomu 1,30 – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax giełda | dow jones wykres | cena euro | kurs funta prognozy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here