Naga MarketsKurs euro do złotego EURPLNNowe blokady w całej strefie euro będą miały negatywny wpływ na aktywność gospodarczą w nadchodzących miesiącach, wyjaśniają analitycy Wells Fargo. Oczekują, że Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosi na następnym grudniowym posiedzeniu wzrost zakupów w ramach programu PEPP o 500 miliardów euro. Prognozują kurs  EUR/USD na poziomie 1,23 w średnim okresie, z ryzykiem przechylającym się w dół. Bardziej optymistyczni są eksperci z Goldman Sachs, którzy oczekują wzrostu aż do 1,25. Tymczasem „edek” naruszył chwilowo w nowym tygodniu poziom 1,19.

  • Gospodarka strefy euro była bliska wznowienia działalności w czwartym kwartale
  • Nowe ograniczenia w głównych gospodarkach będą miały negatywny wpływ na aktywność w nadchodzących miesiącach
  • PKB strefy euro spadnie o 7,4% w 2020 roku. W 2021 r. gospodarka strefy euro wzrośnie o 3,7%
  • Nominalna wartość dolara odnotuje 6% spadek w ciągu następnego roku

EUR/USD: euro pozostanie stosunkowo powściągliwe we wzrostach – Wells Fargo

Po zachęcającym początkowym ożywieniu gospodarczym w okresie letnim w Europie, gospodarka strefy euro była bliska wznowienia działalności w czwartym kwartale.

Nowe ograniczenia blokujące w głównych gospodarkach strefy euro będą miały negatywny wpływ na aktywność w nadchodzących miesiącach i pomimo dużego wzrostu w trzecim kwartale oczekujemy, że PKB strefy euro spadnie o 7,4% w 2020 roku – napisano w raporcie.

Eksperci uważają, że Europejski Bank Centralny w grudniu zwiększy zakupy aktywów w ramach programu PEPP oraz że czas trwania tego programu zostanie przedłużony do końca 2021 r.

Środki pieniężne i fiskalne powinny przenikać do gospodarki realnej i mieć pozytywny wpływ na wzrost w strefie euro. W 2021 r. prognozujemy, że gospodarka strefy euro wzrośnie o 3,7%; Jednak w najbliższej perspektywie oczekujemy luźniejszej polityki pieniężnej i utrzymującej się niepewności co do perspektyw, które powinny ograniczyć wzrost euro do okolic 1,23 względem dolara – dodano.

EUR/USD umocni się do 1,25 w ciągu najbliższych 12 miesięcy – Goldman Sachs

Eksperci z Goldman Sachs twierdzą, że nominalna wartość dolara ważona obrotem handlowym odnotuje 6% spadek w ciągu następnego roku, popychając kurs EUR/USD do 1,25 i USD/JPY do 100,00. Prognozują również, że USD/CNY spadnie do 6,30 w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Nasz scenariusz nie uwzględnia bezpośrednio zwycięstwa Bidena, ponieważ narracja byłaby prawdopodobnie taka sama, nawet gdyby Trump wygrał wybory – tylko z nieznacznie dostosowaną linią czasu – wskazano w raporcie.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here