Naga MarketseuroBank centralny Francji chce w 2020 r. przygotować plan pilotażowy dot. cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) dla instytucji finansowych. François Villeroy de Galhau, prezes banku centralnego kraju, ogłosił, że bank rozpocznie testy dot. cyfrowego euro przed końcem pierwszego kwartału 2020 r. O sprawie pisze Les Echos.

Bank Francji potwierdził powyższą wiadomość na Twitterze, zauważając, że news ten został ogłoszony już na konferencji współorganizowanej przez dwa główne francuskie organy nadzoru finansowego: francuski organ nadzoru kontrolnego oraz Autorité des marchés financiers.

Cyfrowe euro nie dla klientów indywidualnych?

Według artykułu cyfrowe euro w pierwotnej wersji będzie skierowane wyłącznie do prywatnych podmiotów z sektora finansowego i nie będzie umożliwiało dokonywania płatności detalicznych przez osoby fizyczne. Podobno Villeroy zauważył, że cyfrowa waluta dla klientów detalicznych „będzie podlegać szczególnej kontroli”.

Jak donosi Les Echos, inicjatywa ma na celu zwiększenie wydajności francuskiego systemu finansowego przy jednoczesnym zapewnieniu zaufania do cyfrowej waluty.

Cios w Librę?

Co więcej projekt ma na celu potwierdzenie suwerenności Francji. To ważne dla władz zwłaszcza teraz, gdy w 2020 r. na rynku może pojawić się Libra Facebooka.

Stanowisko Villeroy’a jest zgodne z wcześniejszymi oświadczeniami francuskiego ministra finansów Brunona Le Maire’a, który argumentował, że organy regulacyjne nie mogą zezwolić na wprowadzenie Libry na rynki UE. Według niektórych mediów Francja nawiązała nieformalny sojusz z Niemcami, Włochami, Hiszpanią i Holandią, by dać opór walucie Facebooka.

Villeroy wzywa teraz rząd Francji, aby kraj stał się pierwszym państwem na świecie, który wyda CBDC:

„Widzę zainteresowanie szybkim przyspieszeniem emisji co najmniej jednej waluty cyfrowej banku centralnego, aby być wiodącym emitentem na świecie i czerpać korzyści związane z zapewnieniem wzorowej waluty cyfrowej banku centralnego”.

Tymczasem wydaje się, że Francja przoduje w Europie w stosowaniu technologii kryptowalut i blockchaina, ponieważ jej rząd zainicjował i poparł szereg projektów związanych z tym rynkiem. Przykładowo pod koniec listopada 2019 r. pierwszy zastępca prezesa Banku Francji wezwał do ustanowienia systemów rozliczeń i płatności opartych na blockchainie w Europie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here