Naga MarketslibraProponowany przez Facebooka stablecoin Libra budzi coraz większe kontrowersje. Już w drugiej połowie sierpnia br. informowaliśmy bowiem, że Komisja Europejska obawia się, iż Libra może utrudniać konkurencję poprzez wymianę informacji i wykorzystanie danych dotyczących konsumentów. Jeden z członków zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ostrzegł nawet przed zagrożeniem, jakie projekt Facebooka stanowi dla polityki pieniężnej i konsumentów kryptowaluty w UE


Libra przyczyni się do powstania kryptowalut emitowanych przez banki centralne

Wszystkie te obawy związane były m.in. z faktem, iż Libra ma służyć jako środek płatniczy w transakcjach internetowych. Bertrand Perez, dyrektor zarządzający stowarzyszenia Libra uspokaja jednak, że projekt Facebooka nie ma na celu zastąpienia istniejących już walut. Niemniej jednak, w praktyce może się okazać, iż przyspieszy on prace nad stworzeniem publicznych kryptowalut emitowanych przez banki centralne.

EBC wyda cyfrowe euro i ureguluje rynek kryptowalut?

Z projektu unijnego dokumentu, do którego dotarła agencja prasowa Reuters wynika bowiem, że Europejski Bank Centralny (EBC) powinien rozważyć wydanie publicznej waluty cyfrowej. W dokumencie wzywa się również kraje członkowskie wspólnoty do opracowania wspólnego podejścia do kryptowalut, w tym ewentualnego zakazania projektów uznanych za zbyt ryzykowne.

W obecnej formie dokument, który mógłby zostać przyjęty przez ministrów finansów UE w przyszłym miesiącu, spowodowałby nasilenie kampanii regulacyjnej UE przeciwko walutom kryptograficznym, które do tej pory były tylko częściowo regulowane w niektórych państwach UE.

– EBC i inne banki centralne UE mogłyby z pożytkiem przeanalizować możliwości i wyzwania związane z emisją walut cyfrowych banków centralnych, w tym rozważając podjęcie konkretnych kroków w tym kierunku – napisano w projekcie przygotowanym przez fińską prezydencję UE.

Jeden z urzędników EBC powiedział, że w swojej najbardziej ambitnej wersji projekt mógłby pozwolić konsumentom na korzystanie z gotówki elektronicznej, która byłaby bezpośrednio deponowana w EBC, bez potrzeby posiadania rachunków bankowych, pośredników finansowych lub kontrahentów rozliczeniowych. Wszystkie one są teraz potrzebne do przetwarzania płatności cyfrowych, ale mogą nie być już potrzebne, gdyby EBC przejął ich funkcje, obniżając koszty transakcji. Wiąże się to jednak z wyzwaniami technicznymi, no i oczywiście ze sprzeciwem banków komercyjnych.

W dokumencie UE powtórzono także obawy grupy G7 dotyczące ryzyka związanego z prywatnymi walutami, powołując się na pranie brudnych pieniędzy, ochronę konsumentów, funkcjonowanie systemów płatniczych, opodatkowanie i bezpieczeństwo cybernetyczne.

– Potrzebujemy przynajmniej solidnych ram regulacyjnych, aby móc radzić sobie z wirtualnymi walutami – powiedział Markus Ferber, niemiecki konserwatysta, który przewodzi w sprawach finansowych największemu ugrupowaniu w Parlamencie Europejskim.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEuro oparte na blockchainie? Billon dołącza do akceleratora Elevator Lab organizowanego przez Raiffeisen
Następny artykułAmerykańska giełda, w tym S&P 500 i Nasdaq, utrzyma wzrosty do końca roku, twierdzi Dzierżęga
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here