Naga MarketsNa 13 września zaplanowano podsumowanie szóstego w tym roku posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Analitycy zakładają utrzymanie dotychczasowej retoryki, którą instytucja po raz ostatni prezentowała w lipcu, a podwyżkę stóp wyceniają dopiero na wrzesień 2019 (przy 75% prawdopodobieństwa). Czwartkowe posiedzenie nie przyniesie więc żadnego zaskoczenia, pytanie jednak jak zareaguje EUR, które w 2018 nie radzi sobie zbyt dobrze po posiedzeniach EBC.


Przed europejską walutą kolejne spadki?

12 miesięcy przed pierwszą planowaną podwyżką, Europejski Bank Centralny przygląda się przede wszystkim prognozom inflacji bazowej, od której uzależniony będzie czas normalizacji polityki pieniężnej. Chociaż wrześniowe posiedzenie nie powinno przynieść żadnych niespodzianek to Draghi już wielokrotnie udowadniał, że potrafi zaskoczyć rynek jako prezes EBC. Nie przez przypadek euro traciło do dolara po wszystkich pięciu tegorocznych decyzjach ws. stóp procentowych:

EUR/USD D1

Zazwyczaj wspomniane spadki miały miejsce w zakresie około 100 punktów, najsilniejszy realizował się jednak w czerwcu, gdy Eurodolar tąpnął o ponad dwie duże figury. Właśnie wtedy Mario Draghi ogłosił z jednej strony, że do końca 2018 roku chce zakończyć program luzowania ilościowego (QE), z drugiej jednak strony nie planuje podwyżek stóp do przyszłorocznych wakacji.

Informacje podane przez EBC były oczekiwane przez rynek i powinny wywołać pozytywną reakcję EUR w stosunku do głównych walut. Problemem jest jednak fakt, że proces zacieśniania polityki będzie uwzględniony od “przychodzących danych potwierdzających średniookresowe prognozy”. Jeżeli więc Rada Prezesów uzna, że nie ma odpowiednich warunków do taperingu, to takowy może zostać przesunięty w czasie. Informacja ta w połączeniu z tradycyjnym już “kupuj plotki, sprzedawaj fakty”, wywołała widoczną powyżej deprecjację EUR/USD.

Czego spodziewać się po czwartkowym EBC?

Z uwagi na to, że bank centralny ma lekko obniżyć prognozy wzrostu gospodarczego (według prognoz ekonomistów), manipulowanie przez Draghiego językiem może być błędem sugerując gołębi odwrót i przekształcając się w katalizator spadków EUR.

Jednak głównym celem banku centralnego pozostaje nadal inflacja i bez zmian w projekcji, może to być również okazją dla Draghiego do wybicia trendu i zaoferowania czegoś dla byków – poprzez powtórzenie, że inflacja jest nadal na dobrej drodze.

W gruncie rzeczy posiedzenie to nie przyniesie prawdopodobnie nic nowego, gdyż plan na zakończenie skupu aktywów został już zaprezentowany. Pozostają tylko dwa kluczowe aspekty, którymi są bilans i wytyczne dotyczące stóp procentowych banku centralnego.

Ten ostatni będzie głównym gwoździem programu i jeśli Draghi rozegra dobrze swoje karty, nie powinno być powodu, dla którego euro będzie tracić. Ale jeśli historia 2018 roku jest jakimkolwiek wskaźnikiem, gołębia natura Draghi’ego w jakiś sposób zwycięży i podczas konferencji prasowej podetnie nogi europejskiej walucie. Chociaż analitycy uważają, że spotkanie będzie o wiele spokojniejsze niż w ostatnich miesiącach, to prezes EBC potrafi zaskakiwać.

Jak myślicie, czy czeka nas szósty spadek EUR wywołany przez „Super Mario”?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here