Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) utrzyma 4,55 zł w 2021 r., dolar w górę do 3,80 złZdaniem analityków amerykańskiej instytucji finansowej TD Bank, polski złoty pod koniec roku znajdzie się na niższych poziomach niż obecne. Zgodnie ze zaktualizowanymi prognozami podmiotu opublikowanymi 8 lutego 2021 r., kurs euro (EUR/PLN) ma zakończyć 2021 przy poziomie 4,56 zł, natomiast dolar (USD/PLN) odbić do 3,80 zł. 2022 ma być natomiast jeszcze mniej łaskawy dla polskiego złotego.

  • TD Bank zaktualizował swoje prognozy dla wszystkich głównych par walutowych, również tych z polskim złotym.
  • Analitycy spodziewają się szerokiej konsolidacji w 2021 r. i utrzymania pary walutowej EUR/USD w stabilnym przedziale 1,20-1,24
  • Należy zauważyć, że prognozy TD Banku dla kursu euro i dolara w stosunku do złotego są jednymi z najbardziej negatywnych w porównaniu z ostatnimi projekcjami innych banków
Para walutowa I kw. 2021 r. II kw. 2021 r. III kw. 2021 r. IV kw. 2021 r. IV kw. 2022 r.
EUR/PLN 4,54 zł 4,55 zł 4,55 zł 4,56 zł 4,60 zł
USD/PLN 3,78 zł 3,67 zł 3,73 zł 3,80 zł 3,65 zł

Źródło: TD Bank

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs złotego pozostanie słaby, TD Bank nie wierzy w jego odbicie

Analitycy TD Banku w odróżnieniu od przedstawicieli innych dużych instytucji nie przyjęli scenariusza odbudowywania fundamentalnej wartości polskiego złotego w 2021 r. i zakładają, że presja ze strony Narodowego Banku Polskiego (NBP) na dalsze luzowanie polityki pieniężnej oraz interwencje na rynku walutowym w celu osłabienia złotego spowodują, że kurs euro utrzyma się w okolicach 4,55-4,56 zł.

W tym samym czasie para walutowa USD/PLN może korzystać z chwilowego osłabienia dolara amerykańskiego, sytuacja zacznie jednak odwracać się w drugiej połowie roku i po prognozowanym spadku do 3,67 zł w II kw. br., kurs odbije ponownie do poziomu 3,80 zł przed końcem 2021.

– Podczas gdy kryzys zdrowotny nadal szaleje, wprowadzanie szczepionek oferuje potencjał, aby wreszcie przywrócić gospodarkę do normalności. Wraz z potencjałem jeszcze bardziej stymulującej polityki fiskalnej, nastroje inwestorów przesunęły się z zagrożeń dla wzrostu w kierunku potencjalnych konsekwencji inflacyjnych wspierającej go polityki – pisali analitycy TD Banku.

Prognozowane wartości EUR/PLN i USD/PLN. Źródło: dane TD Banku

Dolar amerykański może skorzystać na „rajdzie szczepionkowym”

W krótkim terminie TD Bank spodziewa się, że przewaga Stanów Zjednoczonych w zakresie tempa szczepień przeciwko Covid-19 może zapewnić przewagę nad konkurencyjnymi walutami.

Co prawda nie spodziewamy się, że przekształci się to w nowy rajd wzrostowy, jednak nie widzimy, żeby euro miało więcej do zaoferowania w gronie głównych walut. Bazowy scenariusz zakłada nadal szeroką konsolidację – wyjaśniali analitycy TD Banku.

W związku z tym w przypadku głównych par walutowych instytucja nie spodziewa się większych zmian kursowych. GBP/USD ma zakończyć rok przy 1,35, natomiast EUR/USD przy 1,20.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs biomed | wykres cen bitcoina | kursu funta | dolar prognoza | bitcoina |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here