Naga Markets

Analiza EUR/CHF. Frank słabnie po doniesieniach w sprawie SyriiNajnowsze dane szwajcarskiego Urzędu Statystycznego wskazały na dalszy wzrost inflacji w czerwcu br. do 3,4 proc. z 2,9 proc. raportowanego w maju br. Oznacza to, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych rosną w Szwajcarii najszybciej od października 1993 roku. Podczas gdy inne banki centralne z zadowoleniem przyjęłyby taki odczyt, dla Szwajcarskiego Banku Narodowego może być to wystarczający powód, aby po raz kolejny podnieść stopy procentowe.

Podwyżka stóp proc. przez SNB wspiera wzrost CHF

W reakcji na wzrost inflacji do 2,9 proc. w maju br., Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) postanowił w trakcie czerwcowego posiedzenia na nieoczekiwane zaostrzenie swojej polityki pieniężnej podnosząc stopę referencyjną oraz oprocentowanie depozytów a vista o 50 punktów bazowych do -0,25 proc. z -0,75 proc. Na uwagę zasługuje fakt, iż była to pierwsza podwyżka stóp proc. SNB od 15 lat.Decyzja SNB przyczyniła się do skokowego wręcz umocnienia szwajcarskiej waluty. To też sprawiło, że teraz, kiedy światło ujrzał kolejny odczyt inflacji wskazujący na jej dalszy wzrost do 3,4 proc., inwestorzy ponownie zaczęli stawiać na wzrost kursu franka, do czego przyczynić ma się kolejna podwyżka stóp proc. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że SNB zdecyduje się na taki ruch, by przeciwdziałać szerszemu rozprzestrzenianiu się i ewentualnemu utrwaleniu inflacji na wysokich poziomach, jak ma to obecnie miejsce m.in. w USA czy UE.

– Wskaźnik inflacji w Szwajcarii wspiął się w czerwcu powyżej granicy 3%. Inne banki centralne z zadowoleniem przyjęłyby taki poziom. Dla SNB jest to jednak wystarczający powód, aby okazać zaniepokojenie rozwojem cen. I ma do tego prawo, ponieważ realizuje cel inflacyjny na poziomie 0-2%, ale inflacja od pewnego czasu utrzymuje się powyżej tego poziomu – wskazują ekonomiści Commerzbanku.

W ich ocenie, “dlatego dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach może stać się konieczne”.

Eksperci spodziewają się także, że w najbliższym czasie prawdopodobnie usłyszymy komentarze o takim charakterze ze strony członków zarządu SNB, co prawdopodobnie będzie szeroko wspierać franka.

To też sprawia, iż w ich ocenie, poziomy bliskie parytetowi euro do franka wydają się “rozsądne”.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż kurs euro spadł już poniżej poziomu franka, co oznacza, że obecnie to szwajcarska waluta jest droższa niż wspólna.

NED

Na uwagę zasługuje także fakt, iż notowania pary EUR/CHF znajdują się obecnie na jednym z najniższych poziomów w historii. Dotychczas były one bowiem niżej jedynie przez chwilę w styczniu 2015 r., kiedy to SNB podjął decyzję o porzuceniu sztywnego kursu wymiany euro do franka na maksymalnym poziomie 1,20.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: aktualny kurs dolara nowozelandzkiego | analiza dax | notowania eurocash | notowania benefit | płatność blik co to jest | kurs rubla prognozy na najbliższe dni | kryptowaluty kurs | kurs akcji pge |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułTo oni posiadają najwięcej Bitcoinów. Kim są największe wieloryby BTC w 2022 r?
Następny artykułInflacja w Turcji sięga już 80%! Nieuniknione załamanie liry (USD/TRY)
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here