Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) wzrośnie do 1,28 w 2021 r. Dolar straci koronę?Europejska waluta wzrosła o ponad 10% od czasu, gdy zamieszanie związane z wirusem wstrząsnęło światowymi rynkami w marcu, napędzane reakcją polityczną Unii Europejskiej na kryzys i kiedy najniższe stopy procentowe w USA osłabiły dolara. Fundusze hedgingowe stawiają teraz na kolejny wzrost pary EUR/USD do 1,25 po wyborach w USA, gdy rynek opcji w sierpniu jest najbardziej optymistyczny w historii. „Edek” umacnia się w piątek ponownie docierając do poziomu 1,19.

  • Zwycięstwo Joe Bidena może zaszkodzić amerykańskiej walucie w przyszłym roku
  • Sierpień przynosi rekordowo zwyżkowe zakłady na opcje na wspólną walutę
  • Fundusze hedgingowe zakładają, że po wyborach w USA euro osiągnie wartość powyżej 1,25 USD

Euro przejmie tytuł „króla walut” od dolara?

Kurs euro , dolara, franka do polskiego złotego PLNSilniejsze euro to część szerszego trendu, w wyniku którego stratedzy Mizuho International Plc nadali euro tytuł „króla walut” – wyróżnienie zwykle zarezerwowane dla dolara – ponieważ niepewność związana z listopadowym głosowaniem w USA pomaga jeszcze bardziej wzmocnić atrakcyjność europejskich aktywów.

Podczas gdy dolar zwykle zyskuje w miesiącach po wynikach wyborów, zwycięstwo Joe Bidena może zaszkodzić amerykańskiej walucie w przyszłym roku, ponieważ kandydat Demokratów wezwał do podniesienia podatków dla bogatszych Amerykanów i zwiększenia wydatków federalnych, aby pobudzić amerykańską gospodarkę zmaltretowaną pandemią. Na chwilę obecną Biden prowadzi w sondażach.

– Budowanie oczekiwań na wygraną BIdena prawdopodobnie odegrało rolę w osłabieniu dolara i wzmocnieniu euro. To, czy trend będzie kontynuowany przed wyborami, będzie zależeć od tego, czy wyścig się zaostrzy, czy nie – powiedział Lee Hardman, strateg walutowy w MUFG Banku w Londynie.

Bycze zakłady na euro zyskują na popularności przy większych szansach na wygraną Bidena, źródło Bloomberg

Oczywiście o przyszłości euro zadecydują również inne czynniki, m.in.:

  • Stopień, w jakim wzrost gospodarczy w tym regionie będzie przewyższał wzrost w Stanach Zjednoczonych;
  • Jak obie strony Atlantyku zdołają kontrolować dalsze rozprzestrzenianie się koronawirusa.

W centrum uwagi znajduje się również stanowisko Rezerwy Federalnej, a przewodniczący Jerome Powell ogłosił w czwartek, że decydenci pozwolą na wzrost inflacji. Według Jima Carona, zarządzającego portfelem globalnych instrumentów o stałym dochodzie w Morgan Stanley, oznacza to dalszą słabość dolara.

Wybory w USA były negatywne dla dolara, gdy rząd kierowany przez Demokratów opowiadał się za wyższymi regulacjami i większymi podatkami. Domyślnie euro mogłoby na tym skorzystać i prawdopodobnie już to zrobiło – powiedziała Jane Foley, szefowa strategii walutowej w Rabobanku.

Euro umacnia się do dolara po dwóch sesjach przestoju

Niektórzy inwestorzy prognozują jeszcze większy wzrost do 1,28 w przyszłym roku. Byłby to wzrost o 8% w porównaniu z obecnymi poziomami i doprowadziłby do najwyższego poziomu od 2014 r. Inne wskaźniki pozycji rynkowej i nastrojów na najbliższe dwa lata wskazują na wzrost koniunktury na euro obserwowany tylko kilka razy od ponad dekady.

Główna para walutowa EUR/USD umacnia się w piątek ponownie docierając do poziomu 1,19. Dalsza aprecjacja euro wystawi na test poziomu oporu 1,20 z celem na 1,25. Z drugiej strony dopiero spadek poniżej 1,17 wyhamowałby presję kupujących.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here