Kurs euro zdrożeje do 1,22 względem dolara w ciągu jednego do trzech miesięcy, a następnie spadnie do 1,16 w horyzoncie dwunastu miesięcy, prognozują analitycy z Danske Banku. Z kolei eksperci z Rabobanku uważają, że funt szterling ma sporo miejsca na głębszą korektę po silnych wzrostach w ostatnich miesiącach. W związku z tym nie wykluczają spadku wartości brytyjskiej waluty, choć ich cel dla pary EUR/GBP pozostaje na niezmienionym poziomie 0,87.
- Para EUR/USD stoi w obliczu strukturalnego spadku w wyniku rosnących realnych stóp w USA i słabnącego optymizmu w UE
- Silna gospodarka amerykańska i duże prawdopodobieństwo dalszego luzowania w USA nieco złagodziły ryzyko wzrostu kursu EUR/USD
- Brexit nadal rzuca cień w odniesieniu do kwestii dotyczących Irlandii Północnej i nowych stosunków Wielkiej Brytanii z UE
EUR/USD: słabsze euro w drugiej połowie roku – Danske Bank
– Uważamy, że wartość godziwa dla EUR/USD mieści się w przedziale 1,08-1,20, w zależności od zastosowanego modelu. Trendy dotyczące aktywów w USA są nadal dobre w porównaniu z europejskimi odpowiednikami, a lockdown przyspieszył wdrażanie nowych technologii, sprzyjając przepływom do USA – napisano w raporcie.
W ocenie ekspertów para EUR/USD stoi w obliczu strukturalnego spadku z powodu braku konkurencyjności. Odwrócenie wyceny (niższy kurs EUR/USD) będzie wynikać z rosnących realnych stóp w USA, słabnącego optymizmu w UE oraz chińskiego spowolnienia gospodarczego.
Dodatkowe ryzyko, które może spowodować wzrost kursu EUR/USD powyżej 1,24, to między innymi UE, która może okazać się motorem światowego wzrostu i/lub Fed, który zdecydowanie wycofałby się z niedawnego optymizmu co do ożywienia w drugiej połowie orku, przyczyniając się do dalszego szerokiego spadku USD.
– Szczegóły dotyczące większego luzowania fiskalnego będą miały znaczenie, gdy poznamy wyniki za I kwartał, w kontekście jego wpływu na ceny stóp procentowych w USA i względne ożywienie gospodarcze – dodano.
Silna gospodarka amerykańska i duże prawdopodobieństwo dalszego luzowania w USA nieco złagodziły ryzyko wzrostu kursu EUR/USD w ostatnim czasie, choć nie całkowicie.
– Powinniśmy spodziewać się niższych chińskich wskaźników PMI, a tym samym słabnącego wpływu na światową produkcję. Utrzymujemy naszą prognozę w perspektywie 1M i 3M dla EUR/USD na poziomie 1,22. Ponadto nadal oczekujemy niższego kursu EUR/USD w drugiej połowie z prognozą na poziomie 1,16 za 12 miesięcy – podkreślono.

EUR/GBP: średnioterminowy cel na poziomie 0,87. Duże pole do wycofania GBP – Rabobank
Funt był jedną z najlepiej prosperujących walut G10 w ostatnich miesiącach, wspieranym zarówno przez optymizm co do perspektyw gospodarczych wynikających z możliwego znoszenia ograniczeń w Wielkiej Brytanii, jak i ulgę, że Brexit wreszcie się zakończył, zauważają analitycy z Rabobanku.
– Jednak z obu względów perspektywa wciąż pełna jest pułapek. Brexit nadal rzuca cień, szczególnie w odniesieniu do kwestii dotyczących Irlandii Północnej i nowych stosunków Wielkiej Brytanii z UE, które nie wyglądają za dobrze – wskazano w raporcie.
Co więcej, polityka Wielkiej Brytanii może doznać wstrząsu przez wybory w Szkocji w maju, które prawdopodobnie spowodują nasilenie apeli o niepodległość Szkocji. Jeśli chodzi o gospodarkę, deklaracja premiera Johnsona z listopada ubiegłego roku, że przed Wielkanocą powróci normalność zaczyna wyglądać bardziej optymistycznie.
– Jednak mieszane komunikaty od ministrów wskazują, że niektóre ograniczenia mogą obowiązywać dłużej niż pierwotnie oczekiwano. Utrzymujemy nasz średnioterminowy cel dla EUR/GBP na poziomie 0,87, choć dostrzegamy możliwość osłabienia funta w krótkim terminie – podsumowano.

Zobacz również:
- Kilkudniowy rajd funta brytyjskiego. GBP odrabia straty po Brexicie
- Podwójna recesja w strefie euro. Funt obciążony przez politykę