Naga MarketsNa początku ubiegłego tygodnia w artykule: „Kluczowy moment dla europejskich indeksów” wskazywałem na istotne wsparcia, które testowane były przez podaż na najważniejszych europejskich indeksach.

Sytuacja w zeszłym tygodniu zmieniała się jak w kalejdoskopie. W jednym dniu pojawiło się wzrostowe odbicie, które kolejnego dnia było negowane niedźwiedzią świecą. Najgorzej w tym okresie wyglądał indeks francuski CAC40. Od poniedziałku do czwartku ten indeks większość czasu trwania sesji spędził poniżej kluczowego poziomu, co było słabym prognostykiem na przyszłość. Sytuacja jednak diametralnie zmieniła się w piątek. Inwestorzy poznali dobre dane z amerykańskiego rynku pracy i to wsparło europejskie byki.

Te artykuły również Cię zainteresują
W poniedziałek europejskie indeksy staną przed istotnym zadaniem utrzymania się w rejonie piątkowego wysokiego zamknięcia. Niestety już po piątkowej sesji w Europie amerykańskie indeksy wprawdzie zamknęły notowania na plusie, ale też trochę zmniejszy wcześniejsze wzrosty, które inwestorzy mogli obserwować zaraz po publikacji danych.

Euro Stoxx 50 (indeks grupujący 50 największych europejskich spółek z 11 krajów eurozony):

Przez 4 dni minionego tygodnia podaż kilkakrotnie testowała wsparcie w rejonie 3440 pkt. Jednak ruch wzrostowy jaki pojawił się w piątek zaprowadził indeks do dwutygodniowego maksimum i pozwolił zakończyć notowania ponad poziomem 3500 pkt. Na wykresie można obecnie zauważyć linię trendu spadkowego jaką tworzą wierzchołki świec począwszy od maja 2017 roku. Dopiero przełamanie tej linii, która obecnie znajduje się w rejonie 3530 pkt pozwoli z większym optymizmem spodziewać się kolejnych wzrostów.

Euro Stoxx 50 dla D1.
Wykres Euro Stoxx 50 dla interwału D1.

CAC40 (francuski indeks grupujący 40 największych spółek):

Popyt na CAC40 miał bardzo stresujący tydzień. Ostatecznie jednak rzutem na taśmę kupujący zdołali przełamać mocną wzrostową świecą dzienną rejon 5130 pkt i zaprowadzić indeks do spadkowej linii trendu. W piątek linia ta wywołała nieznaczne cofnięcie i widoczny na wykresie górny cień. Wydaje się, że w poniedziałek to podaż będzie przeważała, a sukcesem kupujących będzie utrzymanie się w okolicach piątkowego zamknięcia. Przełamanie już w poniedziałek spadkowej linii trendu pokazałoby nadspodziewaną siłę kupujących.

CAC40 dla interwału D1.
Wykres CAC40 dla interwału W1.

DAX30 (niemiecki indeks grupujący 30 największych spółek):

Podobnie jak w przypadku CAC40 również niemiecki indeks DAX30 od poniedziałku do czwartku minionego tygodnia nie mógł odbić się od istotnego wsparcia 12100 pkt. Piątkowe wzrosty pomogły, jednak nie są one tak okazałe jak w przypadku indeksu francuskiego. Obecnie dla DAX30 najistotniejsze są dwa najbliższe opory 12300 pkt oraz 12400 pkt. Dopiero po ich skutecznym przełamaniu można nastawiać się na nowy impuls wzrostowy.

Wykres DAX dla D1.
Wykres indeksu DAX dla D1.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here