Naga MarketsArtur Ciechanowicz z Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przeprowadził wywiad z niemieckim ekonomistą Markusem Krallem, który uważa, że wspólna waluta, euro przyczyni się do załamania niemieckiego systemu bankowego i głębokiego kryzysu ekonomicznego w kraju.


“Euro jest wadliwą konstrukcją”

“Euro jest wadliwą konstrukcją. Może ona być podtrzymywana jedynie dzięki polityce, która trwale niszczy zdolność gospodarki RFN do konkurencji i osłabia system bankowy. Euro jest utrzymywane przy życiu poprzez zerowe stopy procentowe. W przeciwnym wypadku Włochy, Francja, Grecja i inne kraje dawno by zbankrutowały” – uważa Krall.

Markus Krall odniósł się także do ostatnich danych dotyczących wzrostu gospodarczego Niemiec (PKB), który w ujęciu kwartalnym był niższy o 0,1%. Uważa on, że obecne odczyty są zbyt optymistyczne i ulegną negatywnej rewizji po dokładnym przeliczeniu.

Osłabienie systemu bankowego

System bankowy Niemiec jest wyraźniej osłabiony przez zerowe odsetki i błędną politykę monetarną, uważa ekonomista. Dzięki temu, przedsiębiorstwa, która powinny dawno zbankrutować sztucznie utrzymują się przy życiu. Gdyby bowiem miały obsługiwać koszty długu przy normalnych odsetkach, czekałaby je plajta. Około 15-18% niemieckich przedsiębiorstw powinno upaść.

Kolejna kwestia wpływający na system finansowy, to malejące dochody banków. Według Kralla, tu również powodem są zerowe stopy procentowe, przez które banki nie zarabiają pieniędzy, a ceny ich akcji spadają

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Koniec EUR i powrót do walut narodowych?

Markus Krall, który jest także menadżerem zajmującym się oceną ryzyka w gospodarce nakreślił dość czarny scenariusz dla przyszłości wspólnej waluty oraz UE. Według jego opinii, kiedy banki znajdą się na minusie, ograniczą dostępność kredytów. To z kolei doprowadzi do fali upadków przedsiębiorstw, zarówno niewydolnych jak i zdrowych.

Europejski Bank Centralny próbując ograniczyć skutki masowego bezrobocia i upadku także instytucji finansowych po tym jak firmy przestaną spłacać kredyty, zacznie dodrukowywać pieniądze. W związku z tym pojawi się inflacja, nad którą trudno będzie zapanować, a oszczędności zdeponowane w euro stopnieją drastycznie.

Zobacz też: Odwrócona krzywa dochodowości obligacji i potencjalny wzrost na rynku akcji

Jeśli powyższy scenariusz się zrealizuje, Krall oczekuje, że euro utraci poparcie polityczne, a kraje Unii zaczną wracać do walut narodowych. Tym samym nastąpi koniec wspólnej waluty, którą wprowadzono w 2002 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here