Naga Markets

Euro przed trudną zimą. Marne perspektywy kurs EUR/USDKurs euro do dolara (EUR/USD) od maja 2021 roku opadł o blisko 19%. Z jednej strony, to kwestia silnego umocnienia dolara, z drugiej: problemów strefy euro. Niestety, na ten moment nie widać ich końca, a Europejczycy muszą “przetrwać” spodziewaną trudną zimę.

Kurs EUR/USD czeka spadek do 0,95 dol., prognozuje RBC

Euro pozostaje przyćmione przez dolara. W lipcu, kiedy EBC dokonał większej podwyżki niż oczekiwana, kurs EUR/USD przynajmniej na krótko wzrósł, po czym się cofnął. We wrześniu, po podwyżce o 75 pb i jastrzębim komunikacie, było nieco lepiej, ale notowania i tak wróciły poniżej poziomu parytetu zaledwie kilka dni później i w środę rano są na poziomie 0,999 dol.Zdaniem analityków RBC Capital Markets, to podkreśla problemy z jakimi mierzy się EBC:  niższy wzrost, wyższa inflacja i duży ból w przyszłości, gdy gospodarki strefy euro będą musiały radzić sobie ze skutkami wzrostu cen energii.

– Oczywiste jest, że era taniej rosyjskiej energii się skończyła i w rezultacie ceny oraz konsumpcja trwale się dostosują. – stwierdzili analitycy RBC. – Konsensus oczekiwań co do wzrostu w 2023 r. już się obniża, ale oczekujemy, że zostanie on jeszcze bardziej zredukowany. Nasza prognoza zakłada stopę wzrostu gospodarczego na poziomie -0,5% w 2023 roku.

– W horyzoncie sześciu miesięcy nadal postrzegamy EUR jako cyklicznego “underperformera”. Aby zmienić ten pogląd, musiałoby się wiele zmienić (wojna na Ukrainie, ceny surowców, większe wsparcie fiskalne). Uważamy, że EUR/USD pozostanie poniżej parytetu do 2023 r. – dodali eksperci z RBC.

Euro przed trudną zimą. Marne perspektywy kursu EUR/USD
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Faktycznie, w przeciągu kolejnych 6 miesięcy, analitycy RBC spodziewają się zniżki kursu EUR/USD, najpierw do 0,97 dol. na koniec roku, a potem 0,95 dol. w I kw. 2023 roku.

Zobacz również: Ceny ropy naftowej oderwane od fundamentów, ostrzegają analitycy

Kurs euro do dolara: spadkowa prognoza HSBC

– W obliczu rosnącej inflacji i załamującego się wzrostu gospodarczego euro boryka się z problemami cyklicznymi. Pojawiają się jednak wyzwania strukturalne, a nierównowaga zewnętrzna staje się coraz bardziej niepewna i wskazuje na szerszy spadek wyceny w dłuższym okresie. – zaznaczyli analitycy HSBC Capital Markets.

XTB

Spodziewają się oni dalszego umocnienia dolara, co wpłynęłoby negatywnie na notowania EUR/USD.

– Perspektywy dolara amerykańskiego zależą od globalnego wzrostu, apetytu na ryzyko i relacji między rentownościami obligacji (…). Pogarszające się perspektywy gospodarcze, słaby sentyment do ryzyka i podwyższone rentowności w USA wskazują na odporność dolara. Aby dolar zaczął się obniżać, musimy zobaczyć zmianę w tych czynnikach. – podkreślili analitycy HSBC.

Według nich, kurs EUR/USD czeka spadek do 0,96 dol. do końca tego roku, a potem jeszcze niżej do 0,95 dol. na koniec marca 2023 roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forum | ccc akcje kupno | notowanie dax | eurocash kurs | dolar nowozelandzki pln | pkp cargo kurs akcji |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs dolara odzyskuje utracone pozycje. Inflacja miażdży rynek!
Następny artykułJak zacząć inwestować w wieku 30, 40 czy 60 lat! 5 praktycznych wskazówek
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here