Naga Markets

euroWalka Europejskiego Banku Centralnego (EBC) z inflacją może zakończyć się w ciągu zaledwie pół roku, ponieważ decydenci zaczną odwracać podwyżki stóp procentowych już w lipcu, prognozują ekonomiści w najnowszej ankiecie przeprowadzonej przez Bloomberga. Kurs EUR/USD nieznacznie spada na początku nowego tygodnia w okolice 1,08.

Kurs euro (EUR) pod wpływem prognoz dotyczących stóp EBC

Stopa depozytowa zostanie podniesiona do maksymalnego poziomu 3,25% — z obecnego poziomu 2% na trzech posiedzeniach, prognozują ekonomiści. Ankieta pokazuje, że eksperci spodziewają się dwóch podwyżek o pół punktu na spotkaniach w lutym albo marcu, po których nastąpi wzrost o 25 punktów bazowych w maju lub czerwcu. Mediana przewidywań analityków wskazuje następnie na obniżenie stopy z powrotem do 3% już na początku trzeciego kwartału.

Ścieżka dla stóp procentowych EBC sugeruje podwyżki na dwóch kolejnych posiedzeniach. Źródło: ankieta Bloomberga wśród ekonomistów przeprowadzona w dniach 9-12 stycznia

Taki scenariusz sugerowałby drastyczny zwrot wydarzeń, którego EBC na chwilę obecną nie przewiduje. Większość decydentów Banku uważa, że stopy pozostaną stabilne po osiągnięciu tzw. stopy końcowej, a żaden z nich nie wzywa do obniżek stóp.

Zgodnie z najnowszym badaniem MLIV Pulse, inwestorzy prognozują jeszcze większy wzrost stopy depozytowej, przy czym ponad połowa ankietowanych przewiduje, że osiągnie szczyt na poziomie 3,5% lub wyższym.

Podczas gdy wzrosty cen w strefie euro słabną, a konsumenci są mniej zaniepokojeni, politycy postawili sobie za cel obniżenie inflacji bazowej, która w zeszłym miesiącu osiągnęła rekordowy poziom, ponieważ wyższe koszty energii i płace napływają z opóźnieniem.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Bossa

Dopóki inflacja bazowa nie osiągnie szczytu, dopóty nie zmienimy naszej determinacji – powiedział w zeszłym tygodniu szef austriackiego banku centralnego Robert Holzmann.

Inflacja bazowa osiągnie szczyt w tym kwartale. Źródło: ankieta Bloomberga wśród ekonomistów przeprowadzona w dniach 9-12 stycznia

Ankietowani ekonomiści uważają również, że podstawowy wskaźnik cen (Core CPI) – który nie obejmuje żywności, energii i innych niestabilnych pozycji – osiągnie w tym kwartale średnio 5,1 proc., po czym spadnie do 3,5 proc. w ostatnich trzech miesiącach 2023 r. Oczekuje się, że inflacja zasadnicza spadnie w tym samym okresie do 3,7% z 8,5%.

Euro utrzymuje siłę względem dolara w połowie stycznia

Notowania głównej pary walutowej EUR/USD silnie wzrosły z minionym tygodniu o 1,8% przebijając ważny poziom oporu 1,0775, który obecnie stanowi równie istotne wsparcie. Nowy tydzień euro rozpoczyna do nieznacznej deprecjacji, która doprowadziła do testu okrągłego poziomu 1,08. Dopóki cena utrzymuje się powyżej ww. wsparcia kurs powinien kontynuować marsz na północ. Jeśli poziom 1,0775 zostanie ponownie przebity może dojść do dłuższej konsolidacji.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBitcoin lekko koryguje ostatni rajd powyżej 21 tys. dol. Dolar pozostaje pod presją
Następny artykułCeny ropy naftowej odbijają w dół. Rynek czeka na raport OPEC i MAE
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.