Naga MarketsEuro podrożeje w grudniu do 4,55 zł, a dolar do 3,89 zł - prognozuje Goldman SachsKurs euro będzie umacniał się w stosunku do złotego, podobnie z resztą jak dolar, uważa Goldman Sachs. Bank prognozuje, że w grudniu para walutowa EUR/PLN osiągnie poziom 4,55 zł, a USD/PLN wzniesie się do poziomu 3,89 zł.

  • W tym roku za euro trzeba było zapłacić nawet 4,64 zł
  • Dolar spadł o ponad 20-groszy od listopadowego szczytu przy 3,97 zł
  • Obie waluty do grudnia mają częściowo odrobić spadki, uważa Goldman Sachs

EUR/PLN odbije od 200-dniowej średniej

Wspólna waluta silnie zyskała w stosunku do złotówki w drugiej połowie października. Rajd na parze walutowej EUR/PLN sprawił, że ustanowiła ona szczyt powyżej 4,64 zł.

Zobacz też: Wyznaczanie wsparcia oporu powinno być łatwe. Te kroki Ci w tym pomogą

Jednakże, bykom nie udało się utrzymać trendu. Zamiast tego zniesiony został niemal cały impuls wzrostowy. Kurs euro do złotego osunął się o 18 groszy i dotarł  do strefy konfluencji wsparcia, która obejmuje horyzontalny poziom 4,46 oraz 200-dniową średnią kroczącą.

Przez większość minionego tygodnia obserwowaliśmy niewielkie ruchy w wąskim zakresie ponad wspomnianym wyżej wsparciem. Wybicie w górę otwierałoby drogę do prognozowanego przez Goldman Sachs poziomu 4,55 zł. Przy zmienności jaka obecnie panuje na tej parze walutowej, ruch w górę o około 9 groszy od wsparcia nie powinien stanowić problemu.

Zagrożeniem dla realizacji prognozowanego wzrostu euro byłoby wybicie w dół pod obszaru przy 4,46 zł. Kolejne kluczowe wsparcie znalazłoby się wtedy w okolicach 4,42 zł.

fpmarkets

USD/PLN i byczy pin bar na wsparciu

Sytuacja na parze walutowej USD/PLN wygląda podobnie jeśli chodzi o ruch notowań w ostatnich tygodniach. Kurs dolara mocno zyskał testując nawet przez kilka dni poziom 3,97 zł.

Notowania długo jednak nie zagrzały miejsca ponad 200-dniową średnią. Dynamiczny spadek o ponad 20-groszy umiejscowił cenę z powrotem ponad wsparciem przy 3,77 zł, gdzie pozostaje do dnia dzisiejszego.

W miniony poniedziałek na wykresie utworzyła się charakterystyczna świeca z niewielkim korpusem i długim knotem, tzw. pin bar, który testując kluczowe wsparcie sugeruje potencjał do wzrostów.

Prognozowany przez GS poziom 3,89 zł dla USD/PLN w grudniu jest bardzo prawdopodobny do osiągnięcia. To tak naprawdę pierwszy opór w przypadku wzrostu notowań w kolejnych dniach / tygodniach.

Alternatywnie, po zanegowaniu wspomnianego wcześniej pin bara, perspektywa umocnień dolara nieco się oddali. Celem dla spadków może być wtedy wsparcie przy 3,66 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here