Naga MarketsFlaga unii europejskiej i polski wbite w papierowe statkiPo silnej wyprzedaży na początku 2020 roku polski złoty odbił się po początkowym negatywnym wpływie wstrząsu pandemicznego. Mimo to złotówka osłabiła się wobec euro z 4,2555 do 4,5599 w 2020 roku, co oznacza spadek aż o 30 groszy. Według analityków MUFG Banku, złoty będzie dalej odreagowywał zeszłoroczną przecenę, ponieważ szok wywołany przez lockdown systematycznie słabnie. Kurs EUR/PLN obecnie oscyluje w okolicach 4,54.

  • Wzrosty złotego prawdopodobnie zostaną osłabione przez interwencję NBP
  • PLN zyskał na budowaniu optymizmu co do silniejszego ożywienia globalnego wzrostu w 2021 r.
  • Luźna polityka banków centralnych wspiera rynki wschodzące
  • NBP pozostawi swoją politykę pieniężną bez zmian w 2021 roku

EUR/PLN: złoty nadal odrabia straty, gdy zanika szok gospodarczy – MUFG

Spodziewamy się dalszego odreagowania złotego w nadchodzącym roku, ponieważ negatywny szok COVID-19 nadal słabnie. Z drugiej strony w razie potrzeby wzrosty prawdopodobnie zostaną osłabione przez interwencję NBP – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niedawno złoty zyskał na budowaniu optymizmu co do silniejszego i bardziej trwałego ożywienia globalnego wzrostu w 2021 r., gdy budowano nadzieje na znoszeniu obostrzeń. Jednocześnie główne banki centralne EBC i Fed zobowiązały się do utrzymywania luźnej polityki monetarnej, nawet gdy wzrost się umacnia, utrzymując w ten sposób sprzyjające środowisko dla aktywów o wysokim współczynniku beta, takich jak rynki wschodzące.

Złoty skorzystał również ostatnio na gwałtownym spowolnieniu COVID w statystykach rządowych w Polsce, które spadły o prawie dwie trzecie w stosunku do szczytu z listopada. Spowolnienie sugeruje, że może dojść do poluzowania restrykcji w najbliższym czasie – dodano.

Z kolei utrzymanie rygorystycznych ograniczeń stwarza zwiększone ryzyko pogorszenia wzrostu w nowym roku. Gospodarka Polski jest na dobrej drodze do skurczenia się o około -3,5% w 2020 r., ale oczekuje się, że w 2021 r. odbije mocniej o 4,0%.

Decyzja Polski o rezygnacji z weta w sprawie budżetu UE i Funduszu Odbudowy jest pozytywnym wydarzeniem dla perspektyw wzrostu. Oczekujemy, że NBP pozostawi swoją politykę pieniężną bez zmian w 2021 roku – podsumowano.

Kurs EURPLN na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here