Naga Markets

Kurs euro do dolara szoruje po dnie w pełnym zanurzeniu pod poziomem parytetu. EUR/USD opada w środę do 0,988 dol. Już w czwartek o wysokości stóp procentowych zadecyduje EBC, ale rynek spodziewa się podwyżki o 75pb. To może być za mało, żeby wywołać reakcję notowań pary.

Decyzja EBC w czwartek

Rynek wycenia obecnie 68 pb zacieśnienia polityki przez Europejski Bank Centralny na posiedzeniu w tym tygodniu (w czwartek). Później, rynek zakłada łącznie 123 pb do posiedzenia październikowego włącznie i 174 pb do grudniowego.Eksperci z Barclays uważają, że Rada Prezesów EBC prawdopodobnie spełni oczekiwania rynku i przełoży się na podwyżki stóp procentowych.

– Oczekujemy, że EBC podniesie stopę procentową o 75 pb na posiedzeniu w tym tygodniu, a następnie odpowiednio o 50 pb i 25 pb w październiku i grudniu. W ten sposób stopa depozytowa osiągnęłaby poziom 150 pb na koniec roku. – stwierdzili analitycy Barclays.

Podobnego zdania są eksperci z Bank of America:

– Nasza prognoza na czwartkowe posiedzenie EBC przesunęła się do 75 pb we wrześniu wobec 50 pb, które prognozowaliśmy wcześniej. – zauważyli ekonomiści BofA. – Konsensus w Radzie Prezesów w sprawie podwyżki o 75 pb może zostać osiągnięty, biorąc pod uwagę chęć niektórych osób do wprowadzenia podwyżek w związku z pogorszeniem się perspektyw inflacji.

– Jednak myśląc dalej niż przyszłotygodniowe posiedzenie, obawiamy się, że “frontloading” zacieśniania polityki może oznaczać większe podwyżki niż obecnie zakładamy w październiku i grudniu, a być może nawet później, co ostatecznie doprowadzi do większego zacieśnienia w czasie i jeszcze wyższej stopy końcowej. – dodali.

Ostrożnego ruchu ze strony EBC spodziewają się analitycy UniCredit:

XTB

Podniesienie stóp przez EBC o zaledwie 50 pb, czego się spodziewamy, może rozczarować rynki, zważywszy na to, że mówiło się o ruchu o 75 pb. To może okazać się negatywne dla EUR, przynajmniej jako reakcja odruchowa.

– Obecnie oczekujemy, że stopa depozytowa EBC osiągnie szczyt na poziomie 2% w I kw. 2023 roku, podczas gdy Fed, po podwyżce do 3,75-4% do IV kw. 2022 r., rozpocznie cięcia stóp w IV kw. 2023 roku.

Zobacz również: Cena złota na krytycznym wsparciu, przebicie może zapoczątkować silną zniżkę

Jastrzębi Fed, co to oznacza dla euro?

Jeśli Europejski Bank Centralny podniesie stopę procentową o 75pb, może to wesprzeć euro. Jeśli jednak będzie to 50pb, inwestorzy mogą być rozczarowani, uznali analitycy Barclays.

– Jeżeli EBC nie spełni oczekiwań podnosząc stopę procentową o 50 pb, to EURUSD może ponownie przetestować niskie poziomy. – podkreślili analitycy Barclays. – Z kolei możliwy spadek cen gazu ziemnego może być katalizatorem odbicia EUR. Jednakże bieżące obawy dotyczące energii powinny utrzymać EUR pod presją w średnim terminie.

Euro poniżej parytetu do końca roku, uważa UniCredit

Progności z UniCredit spodziewają się kursu EUR/USD notwowanego nieco poniżej parytetu w pozostałej części roku, ale oczekują pozytywnego trendu w 2023 r.

– USD prawdopodobnie pozostanie silny, biorąc pod uwagę wciąż jastrzębie nastawienie Fed, ograniczając możliwość powrotu EUR/USD powyżej parytetu po zacieśnieniu różnic w stopach procentowych i utrzymując pewne ryzyko spadkowe w najbliższym czasie. – zaznaczyli analitycy UniCredit.

 

TradingView Chart
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

– Pewne zacieśnienie różnic w stopach procentowych między strefą euro a USA będzie prawdopodobnie wspierać EUR/USD. Nasz poprzedni cel z IV kw. 2022 roku na poziomie 1,06 przesunęliśmy na IV kw. 2023 roku. – dodali.

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forum | ccc akcje kupno | notowanie dax | eurocash kurs | dolar nowozelandzki pln | pkp cargo kurs akcji |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułTrwa historyczna wyprzedaż jena. Decydenci biją na alarm: „Interwencja będzie daremna”
Następny artykułTesla ma potencjał do dalszych wzrostów, twierdzi analityk Goldman Sachs
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here