Naga MarketsKurs euro , dolara, franka do polskiego złotego PLNPo raz pierwszy od 2018 r. euro wzrosło powyżej 1,22 dolara, zyskując trzeci dzień na wartości, gdy lepsze niż oczekiwano dane gospodarcze dodały optymizmu, że ożywienie w regionie przybiera na sile.

  • Wspólna waluta narusza poziom 1,22 USD po raz pierwszy od 2018 roku
  • Euro  rośnie, gdy produkcja i dane dotyczące usług przekraczają rynkowe szacunki
  • Jak dotąd EBC nie komentował jeszcze wysokiego kursu walutowego
  • Kurs EUR wzrósł w tym roku o prawie 9%

Euro wykorzystuje słabość dolara i wspina się na szczyty

Wspólna waluta europejska wzrosła w środę o 0,5% osiągając szczyt 1,2212 USD, poziom niewidziany od kwietnia 2018 r. Za dzisiejszy optymizm był odpowiedzialny raport który wykazał, że produkcja przemysłowa w strefie euro rosła szybciej, niż szacowali ekonomiści. Jednocześnie sektor usług skurczył się mniej niż przewidywano. Siła euro odzwierciedlała również szerokie osłabienie dolara przed środową decyzją Rezerwy Federalnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Lepsze dane pomogły europejskiej walucie zwiększyć zyski z tego tygodnia, co również podsycały nadzieje, że Wielka Brytania i Unia Europejska są blisko porozumienia handlowego w sprawie Brexitu. Kurs euro wzrósł w tym roku o prawie 9% i jest na dobrej drodze do najlepszych wyników od 2017 r. Pomagają również oczekiwania, że unia walutowa osiągnie większą integrację fiskalną, wdrażając przełomowy fundusz naprawczy, który ma sterować odbudową regionu po kryzysie wywołanym lockdownem.

To była tylko kwestia czasu, zanim euro przebije 1,22 dolara. Mocny odczyt makro to był doskonały powód, aby kupujący mieli ochotę wypróbować na ile można podbić kurs euro-dolara, dopóki EBC ponownie nie skomentuje kursu wymiany – napisał Thu Lan Nguyen, strateg walutowy w Commerzbanku AG.

Kurs euro (EUR) zyskuje na fali optymizmu

Optymizm gospodarczy w strefie euro narasta w następstwie porozumienia w sprawie unijnego funduszu naprawczego. To oznacza, że blok wspólnie wyemituje dług, łagodząc część obciążeń bilansów krajowych i zmniejszając ryzyko rozpadu. Jednocześnie obniżka stóp procentowych przez EBC w najbliższej przyszłości jest postrzegana jako mało prawdopodobna, co dodatkowo wzmacnia walutę.

W środę EUR/USD dotarł do poziomu 1,22. Niewiele się zmieniło w stosunku do funta, a para EUR/GBP oscyluje na poziomie 90,22. Wspólna waluta wzrosła w tym tygodniu o prawie 0,8% w stosunku do dolara, gdy Europejski Bank Centralny powstrzymał się od jakiegokolwiek słownego sprzeciwu wobec wzrostu kursu na posiedzeniu w zeszłym tygodniu, mimo że silne euro grozi obniżeniem inflacji w regionie.

Kurs na EUR/USD ma teraz otwartą drogę do 1,24-1,25 – podsumował Lee Hardman, strateg w MUFG.

Plus500
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here