Naga Markets

W piątek euro wzrosło powyżej parytetu do dwutygodniowego maksimum w stosunku do dolara amerykańskiego po dużej podwyżce stóp i jastrzębich komentarzach Europejskiego Banku Centralnego, podczas gdy słabszy dolar pomógł światowym akcjom wzrosnąć na tygodniowe maksimum. Kurs EUR/USD wzrasta pod koniec tygodnia do poziomu 1,01, najwyższego od 18 sierpnia.

Euro odbija pod koniec tygodnia, mimo widma recesji w Europie

Po tym, jak EBC podniósł w czwartek stopy o rekordowe 75 punktów bazowych i zasygnalizował dalsze podwyżki w celu walki z inflacją, euro odnotowało 1,5% wzrost w tydzień mimo, że strefa euro prawdopodobnie zmierza w kierunku zimowej recesji.Tymczasem prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział w czwartek, że bank centralny jest „silnie zaangażowany” w kontrolowanie inflacji, ale ma nadzieję, że uda mu się to zrobić bez „bardzo wysokich kosztów społecznych” związanych z walką z inflacją w przeszłości.

Widzieliśmy więcej jastrzębich komentarzy ze strony banków centralnych nie tylko w USA, ale na całym świecie – Banku Anglii i EBC. Widać to w krótkoterminowych oczekiwaniach na przyszłe stopy procentowe – podkreślił Matthias Scheiber, globalny szef zarządzający portfelem w Allspring.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Dalsza podwyżka o 75 pb jest całkiem możliwa na październikowym posiedzeniu (EBC), ponieważ inflacja prawdopodobnie jeszcze wzrośnie – napisali analitycy Commerzbanku.

Kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P 500 wzrosły o 0,5%, a Nasdaq o 0,8%, po tym, jak główne indeksy Wall Street odnotowały niewielkie wzrosty w ciągu nocy, po dużej wyprzedaży na początku tygodnia.

XTB

Akcje europejskie wzrosły o 0,73%, do czego przyczyniły się akcje banków oczekujące podwyżki stóp w strefie euro, podczas gdy brytyjski FTSE 100 zyskał 1%, przy czym oba indeksy osiągnęły najwyższe poziomu od dziewięciu dni.

Śmierć królowej Elżbiety, kolejne podwyżki stóp na horyzoncie

Funt szterling wzrósł o 1,1% w stosunku do dolara po tym, jak nowa przywódczyni Wielkiej Brytanii, Liz Truss, ogłosiła w czwartek ograniczenie rosnących kosztów rachunków za energię przez konsumentów na najbliższe dwa lata, aby złagodzić szok gospodarczy spowodowany wojną na Ukrainie.

Analitycy twierdzą, że śmierć w czwartek królowej Elżbiety, najdłużej panującej brytyjskiej monarchy, będzie mieć niewielki wpływ na gospodarkę.

Jednocześnie dolar spadł o 1,2% w stosunku do jena do 142,32, wycofując się z 24-letnich maksimów. Japońska waluta w ostatnich tygodniach padła ofiarą gołębiego kursu monetarnego Banku Japonii, w przeciwieństwie do podwyżek stóp w innych krajach.

Kontrakty terminowe na amerykańskie stopy procentowe wyceniły 86% szansę, że Fed podniesie stopy o kolejne 75 punktów bazowych na posiedzeniu w tym miesiącu, co zwiększy stopę funduszy Fed do przedziału 3,0%-3,25%.

Ciągle czeka nas wiele zacieśnień monetarnych, ale myślę, że Fed zbliża się do szczytu cyklu, więc prawdopodobnie zobaczymy pewne złagodzenie tempa podwyżek, jeśli nie na posiedzeniu w tym miesiącu, to może na kolejnych – podsumował Shane Oliver, szef strategii inwestycyjnej i główny ekonomista w AMP Capital.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs USD/JPY wykonuje korektę po słowach Kurody. Dolar odbija od szczytu
Następny artykułTauron uruchomił swój pierwszy przemysłowy magazyn energii – o mocy 3 MW w CieszanowicachT
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here